U trendu

EU: Grčke finansije stabilizovane, ukinuta procedura za smanjenje deficita

Evropska unija saopštila je danas da je ukinula proceduru kojom je primoravala Grčku da smanji ogroman deficit pošto je vlada u Atini stabilizovala budžet uz velike mere štetnje.

Grčki deficit je sada ispod tri odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), što je plafon za članice EU, saopštila je Evropska komisija.

Grčki dug je i dalje ogroman – prošlje godine je bio na 179 odsto BDP, ali se očekuje njegovo postepeno smanjenje, dodaje se u saopštenju

Atina će i dalje biti pod nazorom EU, a grčke vlasti su se obavezale da će održavati primerni suficit, što ne obuhvata kamate na dug, od 3,5 odsto BDP-a do 2022. godine.

Evropski komesar za ekonomiju i finansije Pjer Moskovisi rekao je da je odluka o ukidanju procedure za smanjenje preteranog deficita „priznanje za ogroman napor i žrtvovanje grčkog naroda da uspostavi stabilnost u javnim finansijama zemlje“.

Grčka je 2009. imala deficit do 15,1 odsto, ali je prošle godine imala suficit od 0,7 odsto, dok se ove godine predvidjan mali deficit, navela je Evropska komisija.

„Preokret od 2009 nema paralele u Evropi“, rekao je Moskovisi.

Grčka prolazi kroz veliku ekonomsku krizu uz podršku paketa pomoći medjunarodnih kreditora – Medjunarodnog monetarnog fonda, Evropske centralne banke i EU.

Medjunarodna pomoć je uslovljena sprovodjenjem reformi koje podrazumevaju i smanjenje plata i penzija. Grčka i dalje ima najveću nezaposlenost medju članicama EU – oko 21 odsto, mada je 2013. bila na skoro 28 odsto.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.