U trendu

Geoksu dali 12 mln evra, u budzet se vratilo 25 kroz poreze

BEOGRAD – Država je uložila u Geoks 11 do 12 miliona evra, a u budžet se samo kroz poreze i doprinose vratilo 25 miliona, izjavio je danas ministar finansija Siniša Mali.

Komentarišući zatvaranje fabrike Geoks u Vranju, Mali je rekao da je država sa svoje strane ispoštovala sve što je dogovoreno.

„Mi smo u Geoks uložili 11 do 12 miliona evra, a u budžet nam se vratilo 25 miliona samo preko poreza i doprinosa za zaposlene koji su tu radili. Predsednik Vučić je pokrenuo ceo mehanizam da se ljudi ponovo zaposle“, rekao je Mali gostujući na TV Hepi.

Kaže da država privlači i kapitalno intenzivne projekte, istraživačko-razvojne centre…

„To je strategija razvoja ekonomske politike. Želimo da podignemo prosečnu platu i podižemo je. Nisu verovali predsedniku Vučiću kada je rekao da će biti 500 evra 2019. godine, a mi smo odavno tu cifru prevazišli. Prosečna plata u maju je bila preko 65.000 dinara“, naveo je on.

Osvrnuo se i na povećanje minimalne cene rada u Srbiji i napomenuo da je stav države da se uprkos pandemiji i ekonomskoj krizi ona poveća.

„Rast minimalne zarade znatno utiče na rast prosečne zarade u Srbiji. Prevashodno nam je interes uvećanje životnog standarda građana. Naša strategija je da idemo ka povećanju minimalne zarade, povećanju prosečne zarade i životnog standarda u Srbiji. Nije isto kao kada imate 25,9 odsto nezaposlenost i kada imate devet procenata. Veća je konkurencija na tržištu rada, logično je i da su plate veće. Strategija je da mladi ne odlaze, da im se da mogućnost zaposlenja, ali i plata približna plati u inostranstvu. Zato radimo na povećanju zarada“, rekao je on.

Prema njegovim rečima, prošle godine je pokrenut projekat „Moja prva plata“ koji je bio uspešan, zbog čega će biti ponovljen ove godine.

Ministar je govorio i o zaštiti životne sredine i podsetio da je budžet za ekologiju ove godine u odnosu na prošlu tri puta uvećan.

„Vlada je prošle nedelje potpisala ugovor za izgradnju kanalizacione mreže, fabrika za prečišćavanje otpadnih voda u 16 lokalnih samouprava sa kineskim partnerom. U Vinči će za godinu dana biti završena fabrika koja pretvara otpad u energiju. Čisti se najveće smetlište, to je dugotrajan proces, ali smo i svesni da je reč o najvećoj crnoj ekološkoj tački u ovom delu Evrope. Zato smo krenuli u rešavanje tog problema, jer je to sistemsko rešenje“, zaključio je Mali.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.