U trendu

Rumunija i Bugarska će prestići HR po visini plata

RIJEKA – Sve zemlje centralne Evrope, članice Evropske unije, koje su po visini plata i životnom standardu decenijama zaostajale za Hrvatskom, mogle za koju godinu da je prestignu, piše riječki Novi list.

„Plate u Hrvatskoj trenutno u proseku iznose 6.400 kuna, odnosno oko 860 evra, po čemu se zemlja nalazi u sredini među 11 novih članica EU. No ako se nastavi sadašnji trend, sve srednjoevropske zemlje, koje su nam pre tri decenije gledale u leđa, za koju godinu će prestići Hrvatsku i po platama i životnom standardu“, tvrdi list.

U tekstu se navodi da u Hrvatskoj, u proteklih pet godina, plate nominalno rastu po stopi od oko 4,0 posto, dok u Mađarskoj, Poljskoj, Rumuniji i Bugarskoj napreduju po stopama od osam do 15 posto godišnje, prema podacima njihovih nacionalnih statističkih službi i prema izveštajima agencija.

„Najdrastičniji je primer Rumunija u kojoj je zavladalo svojevrsno vanredno stanje zato jer Vlada želi da spreči raspad zdravstvenog sistema i javnih službi, i da zaustavi beg stručnjaka u razvijene zemlje. Stoga bruto plate u toj zemlji već dve godine rastu po stopi većoj od 15 posto, pre svega u javnom sektoru“.

Prosečna neto plata u Rumuniji se početkom ove godine, dodaje list, popela na oko 620 evra, što je oko 50 odsto više nego pre dvije godine. Samo prošle godine plate medicinskog osoblja, nastavnika i profesora skočile su oko 30 posto, prema Romania Insajderu.

Budući da se osetio i manjak građevinskih radnika, njihove su plate početkom ove godine skočile za 40 posto, zahvaljujući osetnom povećanju minimalca.

Takođe, plate zaposlenih u rumunskom zdravstvu od marta su se povećale za dodatnih 70 posto. Medicinska sestra ima platu od najmanje 556 evra, a ona s višom stručnom spremom najmanje 645 evra, ne računajući obilne bonuse.

Lekari opšte prakse primaju najmanje 1.960 evra. Zbog prekovremenih sati i rada u hitnoj službi lekari mogu mesečno da zarade i dvostruko više, tvrdi Romania Insajder. Najbolje plaćeni zdravstveni radnici primaju više od 4.000 evra mesečno.

„To golemo povećanje primanja lekara u Rumuniji, koji sada mesečno primaju više od kolega u Hrvatskoj, bilo je isprva planirano do 2022. godine, korak po korak. Ali vlada u Bukureštu odlučila je da ubrza stvari, jer je toj zemlji, očito, dogorelo do noktiju“, piše Novi list.

Sličan razvoj događaja zahvatio je ostale srednjoevropske zemlje, iako stanje u njima nije kao u Rumuniji.

Bruto plate u Mađarskoj u prošle dve godine su rasle po stopama od 12 posto, a početkom ove godine nastavljaju da napreduju tempom od 10 odsto, prema državnoj statistici. Tome treba dodati da je svaka žena mlađa od 40 godina, s najmanje tri godine radnog staža, dobila pravo na državni kredit od 32.000 evra za podizanje dece, koji neće vraćati ako njena porodica bude imala prinove.

U Češkoj bruto plate već dve godine rastu po stopi od oko osam posto, a u Poljskoj od sedam posto.

Vlada u Varšavi je podstakla skok bruto plate Poljaka za 20 posto u dve godine. Prosečna neto plata u Poljskoj sada iznosi oko 870 evra.

U tekstu se podseća da poljske porodice već više od tri godine dobijaju od vlade oko 115 evra mesečno po svakom detetu nakon prvorođenog, sve do njegovog punoletstva, što doprinosi boljem životnom standardu i natalitetu.

„Jedan od povoda za nagli rast plata jeste taj što pomenute zemlje srednje i jugoistočne Evrope imaju visoke stope privrednog rasta, od četiri do pet posto godišnje, dvostruko veće od Hrvatske. Međutim, pravi razlog za bolje nagrađivanje zaposlenih je u tome što Poljska, Mađarska, Češka ili Rumunija žele zadrže ljude u domovini, omogućavajući im viši standard“, zaključuje Novi list.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.