U trendu

Srbija distributivni centar za indonežansku robu?

BEOGRAD – Indonezija je zemlja koja procvatom svoje ekonomije ima potencijal da do 2030. postane šesta ekonomska sila sveta, a danas su upravo predstavnici indonežanske i srpske privredne delegacije razgovarali u Beogradu o tome da naša zemlja postane distributivni centar, odakle će indonežanska roba ići na treća tržišta.

Direktor Sektora za strateške analize, analitiku, usluge, servise i pakete proizvoda u Privrednoj komori Srbije (PKS) Mihailo Vesović kazao je da je to veliki potencijal za našu zemlju, s obzirom na to da imamo sporazume o slobodnoj trgovini sa Evropskom unijom, Rusijom, Kinom, Amerikom, Azijskom unijom, regionom.

„Srbija i Indonezija gaje dobre političke odnose što je dobro za poslovni svet i razvijanje naših ekonomskih odnosa. Među indonežanskim privrednicima ima interesa da ulažu u Srbiju, iako smo mi mala zemlja“, rekao je Vesović na otvaranju poslovnog foruma Srbija-Indonezija u PKS.

Oblasti u kojima postoji najveći potencijal za saradnju, dodao je Vesović, jesu prehrambena industrija, informaciona tehnologija, digitalna transformacija…

Vesović je naglasio i da je Indonezija svetski poznat proivođač i izvoznik palminog ulja, kaučuka, kafe, kakaa i začina, papira, što, takođe, može biti potencijal za našu privredu ukoliko Indonežani odluče da u Srbiji otvore distributivne centre.

Prema Vesovićevim rečima, Srbija je poslednjih godina mnogo uložila u razvoj putne infrastrukture, a sada je na redu razvoj železničke infrastrukture, koji će biti od velikog značaja za razvoj trgovinske saradnje sa privrednicima iz Indonezije.

„Indonezija ima razvijenu ekonomiju, ona je bila jedna od retkih zemalja koja nije bila pogođena svetskom ekonomskom krizom 2008. godine. Takva Indonezija je vrlo poželjan partner Srbiji, i PKS podržava sve napore kako bi privrednu saradnju podgila na jedan pristojan nivo, kako priliči prijateljskim narodima“, rekao je Vesović.

Spoljnotrgovinska razmena Srbije i Indonezije prošle godine iznosila je nešto više od 72 miliona evra, a predstavnici indonežanske delegacije ocenili su da je današnji poslovni forum prvi korak ka uspostavljanju bolje saradnje.

Predstavnik Privredne komore Indonezije Aleksandar Jahja Datuk naveo je da je cilj posete Srbiji produbljivanje ekonomskkih odnosa između dve zemlje i razmena informacija o mogućnostima investiranja u Srbiji, ali i šta mogu privrednici Indonezije da ponude.

Datuk je kazao da će po povratku u Indnoneziju organizovati seminare za poslovnu zajednicu kako bi ih bolje informisali o uslovima koje Srbija nudi.

Ambasador Indonezije u Srbiji Mohamad Čandra Viđa Juda kazao je da se ove godine obeležava 65 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa između Srbije i Indonezije i dodao da će povodom toga biti organizovan niz aktivnosti, a jedna od njih je i sajam privrede u oktobru u Beogradu, za koji se prijavilo 38 privrednika iz Srbije.

Spoljnotrgovinska saradnja između Srbije i Indonezije ove godine u periodu od januara do juna iznosila je oko 30 miliona evra, od čega je izvoz iznosio 1,7 miliona evra, a uvoz 27,8 miliona evra robe.

Prema podacima Agencije za privredne registre, u Srbiji je registrovano pet aktivnih privrednih subjekata čiji su većinski vlasnici državljani Indonezije, a bave se delatnostima – trgovina na veliko i malo i popravka motornih vozila, usluge smeštaja i ishrane, i administrativne i pomoćne uslužne delatnosti.

Na nivou dve države u ranijem periodu potpisano je 11 međudržavnih sporazuma.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.