Pet godina od kada je BiH podnela zahtev za članstvo u EU

SARAJEVO – Na današnji dan pre pet godina Bosna i Hercegovina je predala zahtev za članstvo u Evropsku uniju, podseća sarajevski portal Klix i konstatuje da do danas nije dobila kandidatski statust, ni realnu nadu da će ga uskoro dobiti.

Bosna i Hercegovina u tom pogledu, navodi se, znatno zaostaje ako se uzme u obzir period čekanja drugih zemalja regiona.

U proseku su dve godine potrebne državi da od predaje zahteva za članstvo u EU dođe do kandidatskog statusa.

Takav trend pratile su i zemlje iz okruženja – Hrvatskoj je trebalo 16 meseci, Crnoj Gori dve godine, a Srbiji dve godine i dva meseca, Makedoniji godina i devet meseci, piše portal.

Najduže u regionu je na kandidatski status čekala Albanija i to pet godina i dva meseca, ali ga je dočekala, navodi Klix.

Bosni i Hercegovini su bile potrebne dve godine samo da pošalje, kako se navodi, famozne odgovore na pitanja iz Upitnika Evropske komisije, a trenutno se njen status u EU meri pozitivnim mišljenjem koje ne mora ništa da znači ukoliko nastavi da se ka Evropi kreće „okrenutim leđima“.

„Činjenica je da građani i vlast u BiH moraju dobro zasukati rukave ukoliko žele odškrinuti vrata Evropske unije – pravosuđe je na klimavim nogama, ali s poslednjim naznakama promena“, piše portal.

Dodaje i da su primeri krupne korupcije sve očigledniji, zakonske regulative su loše i zastarele, a osnovna ljudska prava su često dovedena u pitanje.

Dragan Čović, koji je pre pet kao predsedavajući Predsedništva BiH predao zahtev za članstvo BiH u EU, ceni da bi upravo 2021. godina mogla biti ključna za „Evropsku BiH“.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com