BANJALUKA – Svako ko razume situaciju u BiH zna da, uprkos nekim tvrdnjama da je BiH na ivici rata, u stvarnosti nema opasnosti od takve katastrofe, istiฤe se u drugom delu Izveลกtaja vlade Republike Srpske i ukazuje da je u toku orkestrirana kampanja za poveฤanje stranih investicija.
U 27. Izveลกtaje vlade upuฤenom Savetu bezbednosti UN navodi se da Republika Srpska ฤvrsto veruje da je BiH u stanju da prevaziฤe trenutne izazove kroz intenziviran politiฤki dijalog izmeฤu domaฤih strana, usmeren na pronalaลพenje reลกenja u interesu svih konstitutivnih naroda i graฤana BiH.
U dokumentu se istiฤe da, uprkos preteฤoj retorici pojedinih sarajevskih politiฤara, lideri Republike Srpske i Srba dosledno i kategoriฤki odbijaju svako pribegavanje nasilju.
Vlada naglaลกava ฤvrstu posveฤenost miru i da je, istiฤu, Republika Srpska posveฤena oฤuvanju Ustava BiH, kao i nema plan za secesiju u bilo kojem obliku.
„Nijedan zakon koji Republika Srpska razmatra ni na koji naฤin ne ugroลพava suverenitet ili teritorijalni integritet BiH. Republika Srpska dokazuje svoju posveฤenost miru u BiH i regionu i kroz svoju tihu, ali postojanu saradnju na regionalnim bezbednosnim inicijativama“, piลกe u Izveลกtaju.
Navodi se da se Republika Srpska pokazala kao pouzdan partner ฤlanicama NATO-a u oblasti borbe protiv terorizma, visokotehnoloลกke bezbednosti i drugih bezbednosnih pitanja, kao i da tesno saraฤuje sa bezbednosnim i obaveลกtajnim sluลพbama glavnih ฤlanica NATO-a, izmeฤu ostalog i u okviru redovne obuke.
Republika Srpska je, kako se istiฤe, opredeljena za puno poลกtovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, ukljuฤujuฤi i Ustav BiH i insistira na reลกavanju unutraลกnjih sporova u BiH iskljuฤivo miroljubivim dijalogom sa domaฤim partnerima.
Naglaลกava se da strani zvaniฤnici i diplomate koji poznaju situaciju u BiH potvrฤuju da mir u zemlji nije ugroลพen, te se navode izjave zvaniฤnika Eufora, koji dosledno govore da ne postoji opasnost po mir koji u BiH vlada veฤ 26 godina.
Ukazuje se da Republika Srpska nikada nije izraลพavala protivljenje prisustvu Eufora u BiH, broju vojnika ili misiji „Altea“ u skladu sa mandatom kakav je odobrio Savet bezbednosti UN.
S druge strane, istiฤe se, zvaniฤnici iz Republike Srpske izrazili su nedavno zabrinutost zbog nepotrebnog i neprimerenog kretanja pripadnika i vozila Eufora van baze koje je izazvalo uznemirenost ลกkolske dece i ostalih graฤana Srpske.
Podseฤa se i da su najupuฤenije visoke diplomate u BiH potvrdile da nema ozbiljnog rizika po mir.
„U svom februarskom svedoฤenju pred Kongresom, ameriฤki izaslanik Gabrijel Eskobar rekao je da situacija nije sliฤna situaciji 1991. godine, te konstatovao da „ni Hrvatska ni Srbija nisu zainteresovane da vide rat na svojim granicama“, i naglasio da „postoji viลกe mehanizama da se spreฤi sukob“ i da „ne vidi da se situacija destabilizuje onako kako to vide neki najdrastiฤniji analitiฤari“, podseฤa se u Izveลกtaju.
Vlada naglaลกava i da situacija u Ukrajini nema nikakve veze sa bezbednoลกฤu u BiH i upozorava da boลกnjaฤke stranke u BiH, predvoฤene, kako se navodi, „islamistiฤkom SDA, sa svojim stranim pomagaฤima“, pokuลกavaju da iskoriste situaciju u Ukrajini da sprovedu svoj plan za BiH tvrdnjom da su nedavni koraci Republike Srpske ka vraฤanju njenih ustavnih nadleลพnosti pod uticajem predsednika Rusije.
Ovo je, navodi se, ฤista fantazija, stoji u Izveลกtaju i istiฤe da Republika Srpska i njeno rukovodstvo ne sluลพe ni Rusiji ni bilo kojoj drugoj stranoj sili, veฤ samo graฤanima Srpske.
Navodi se, izmeฤu ostalog, i da Republika Srpska i njeno rukovodstvo jasno iskljuฤuju bilo kakvu moguฤnost upotrebe nasilja, ne traลพe nezavisnost, veฤ samo traลพe da obavljaju odreฤene poslove iz nadleลพnosti koje su im date Ustavom BiH, u nadi da ฤe izgraditi funkcionalniju i prosperitetniju BiH, prenela je Srna.
Ukazuje se i da je, s obzirom na dugogodiลกnje kulturne veze i prijateljstvo izmeฤu Rusije i srpskog naroda, razumljivo da se veฤina graฤana Republike Srpske protivi sankcijama protiv Rusije.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com