U trendu

Hop žica žica žica…

Hm, da vidimo, ova žica ide na ovu čiviju, taaako… E sad, ova druga na ovu do nje, ali zašto je tako kratka, za kakvu gitaru su ove žice uopšte?! Aha, znači prvo e-žicu stavljam; ma koji ludak je dvema žicama dao isto ime, kako sad da znam koja je prva?! Ajd da ih sve poskidam, pa iz početka…

Stavljanje žica na gitaru može biti prilično mučan posao, ako ste početnik; pokušaćemo da vam nekim savetima olakšamo ovaj postupak i pomognemo vam pri izboru u kupovini žica. Dakle, krenimo redom…

Da biste stavili žice na gitaru, prvi uslov koji morate ispuniti jeste da imate dotični instrument. Pošto smo to apsolvirali, pređimo na odabir žica. Pogledajte zatim čivije na svojoj gitari; ako su metalne, to znači da su vam potrebne metalne žice, ako su plastične, znači da ćete se baciti u trošak zbog kupovine najlonskih žica. Imajte na umu da, ukoliko ipak stavite metalne žice na plastične čivije, rizikujete da čivije puknu. Debljina žica je takođe bitna; ako ste početnik, „devetka“ je sasvim dobar izbor, ali čim malo ojačate prste, pređite na „desetku“, jer je razlika u zvuku i osećaju evidentna.

Sada, kada ste se snabdeli žicama, red je i da ih montirate. Pri stavljanju gledajte da ne napravite haos, već obratite pažnju na to da vam se sve žice zatežu u istu stranu i da postoji nekakav redosled pri stavljanju. Ako sa štimovanjem ne stojite baš najbolje, na Internetu se može naći dosta kvalitetnih programa upravo za štimovanje gitare. Uz pomoć njih i mikrofona, možete prilično dobro naštimovati sve žice. Po završetku stavljanja i štimovanja, ne bi bilo loše da kleštima odsečete delove žica koji strče – time ćete izbeći da se prilikom sviranja ubodete na neki od njih.

Ako svirate uglavnom za svoju dušu i vežbate po sat-dva dnevno ili ni toliko, bilo bi poželjno da žice promenite svaka tri-četiri meseca. I sami ćete primetiti kada dođe vreme za nove, jer će zvuk postati tup. Žice propadaju usled raznih faktora: znoja i peruti sa prstiju, prašine, nesviranja… Kada kupite nove, one će, bez obzira na kvalitet, prvih nekoliko dana zvečati prilikom sviranja, i to je sasvim normalno.

Eto, nadamo se da smo vam bar donekle olakšali posao. Ovakve stvari će vam brzo postati rutina, tako da nema razloga za paniku. Naravno, sve ovo se odnosilo na akustičnu gitaru, mada je primenljivo i na električnu, samo u tom slučaju zaboravite na plastične žice…

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.