U trendu

Umalo da se zamonaši, ali ga je više fasciniralo nasilje i kriminal

Martin Skorsese rođen je 17. novembra 1942. u Njujorku, koji će kasnije postati jedan od glavnih ‘likova’ većine njegovih filma. Martinov otac Lućiano i majka Ketrin radili su u njujorškoj fabrici odeće, ali im je najveća strast bila gluma. Kao dečak, reditelj je patio od teške astme i bio je vrlo bolešljiv. Zbog toga nije mogao da učestvuje u ‘tipičnim’ dečjim igrama i sportovima, pa su ga roditelji često vodili u bioskop. Tada je razvio strast prema filmu, a prvotno je bio opsednut istorijskim spektaklima.

Vaspitan u strogom katoličkom duhu, Martin je tokom pohađanja srednje škole u Bronksu razmišljao o tome da postane sveštenik. Osim vere, koja je igrala veliku ulogu u njegovom životu, Skorsese je za vreme odrastanja pedesetih godina na ulicama svedočio i organizovaom kriminalu, što ga je na kraju inspirisalo da stvori neke od najupečatljivijih likova u istoriji filma.

Martin se ipak odlučio za umetnost pa je upisao Njujoršku školu filma, gde je 1969. godine završio magistraturu. Uspeo je da izbegne vojnu službu u vreme Vijetnamskog rata. Umesto toga, pohađao je filmsku školu, snimajući kratkometražne filmove poput ‘Šta tako lepa djevojka radi na ovakvom mestu?’ (1963.) i ‘Nisi samo ti, Marej!’ (1964.).

Njegov najpoznatiji kratki film iz ovog perioda bio je crnohumorni ‘The Big Shave’ (1967.), u kom se nepoznati čovek brije sve dok ne počne obilno da krvari, režući sopstveni vrat britvicom. Film je bio svojevrsna optužba američke vojne intervencije u Vijetnamu, a alternativni naziv filma bio je Viet ’67.

Iste godine, Skorsese je snimio svoj prvi dugometražni film, crno-beli ‘Ko to kuca na moja vrata’, sa kolegom studentom, glumcem Harvijem Kajtelom i montažerkom Telmom Šunmejker, sa kojima će dugo i uspešno sarađivati. Film je bio preteča kasnije snimljenog filma ‘Ulice zla’. Iako nedovoljno razvijen, već je tada bio vidljiv Skorseseov stil, osećaj za ulični život italijanskih Amerikanaca, dinamična montaža, eklektična rok muzika za film i problematični muški protagonista.

Početkom sedamdesetih, Martin postaje prijatelj sa uticajnim ‘filmskim balavcima’: Frensisom Fordom Kopolom, Brajanom De Palmom, Džordžom Lukasom i Stivenom Spilbergom. De Palma ga je upoznao sa glumcem Robertom De Nirom, koji mu postaje veliki prijatelj i saradnik na mnogim projektima. Tokom ovog perioda radio je kao jedan od montažera na filmu Woodstock i upoznao glumca i redatelja Džona Kasavetesa, koji će mu takođe postati veliki prijatelj i mentor.

‘Ulice zla’ je bio film koji se pokazao kao prekretnica u karijerama za Skorsesea, De Nira i Kajtela. Sad se već dobro osetio Skorseseov rukopis. Nešto kasnije, posvetio se snimanju dokumentarca o zajednici u kojoj je odrastao i svojim roditeljima.

Film koji ga je vinuo u sam vrh, koji je odmah stekao kultni status je ‘Taksista“ o čoveku koji tone u ludilo u paklenoj viziji Menhetna. Osim za Martina, film je bio i prekretnica De Niru koji je ulogom zaradio svoje mesto pod holivudskim suncem. U filmu su nastupili i Džodi Foster u izrazito kontroverznoj ulozi maloletne prostitutke i Harvi Kajtel kao njen makro. Taksista se našao na naslovnicama ponovno pet godina kasnije, kad je Džon Hinkli Jr. pokušao da ubije tadašnjeg predsednika Ronalda Regana. Nekoliko puta se opravdavao svojom opsesijom likom Džodi Foster.

Taksista je osvojio Zlatnu palmu na Filmskom festivalu u Kanu i zaradio četiri nominacije za Oskara, uključujući onu za najbolji film, međutim nije osvojio nijednu nagradu.

Osim De Nira, Skorsese je tokom bombastične karijere ‘uzeo po svoje’ nekoliko glumačkih talenata koje je rado koristio u svojim filmovima. De Niro je sa Martinom radio na osam (uskoro devet) dugometražnih i jednim kratkim filmom, a njihova je saradnja rezultirala nekim od, mnogi smatraju, najboljih filmova svih vremena.

Martin obožava i Leonarda DiKaprija koga je ‘zaposlio’ u pet filmova. Skorsese voli i da radi sa Harvijem Kajtelom, Džo Pešijem, Nikom Noltom.. Baš kao što je ‘usvajao’ i glumce, Skorsese uz sebe ima probranu filmski ekipu koja sa njim sarađuje decenijama, uključujući montažerku, direktora fotografije, scenaristu, dizajnerku kostima i producenta za muziku, prenosi 24sata. .

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.