U trendu

Company of Heroes: Tales of Valor

Company of Heroes: Tales of Valor je nova ekspanzija za odličnu RTS igru o Drugom svetskom ratu – Company of Heroes, i dolazi s tri nove kampanje i novim jedinicama i mapama, kao i s novim MP modovima. Što se funkcionalnosti tiče, Company of Heroes: Tales of Valor dolazi s novim "direct-fire" sistemom, koji je dizajniran tako da igračima pruži veću taktičku kontrolu u toku same bitke. Igrači će učestvovati u tri glavne epizode s ukupno devet novih misija.
Epizoda 1: Tiger Ace: kontrola famozne Tigergruppen protiv britanske oklopne jedinice tokom Dana D. Epizoda 2: Causeway: kontrola američkih padobranaca tokom misija pre iskrcavanja na Normandiju. Epizoda 3: Falaise Pocket: kontrola nemačkih snaga u pokušaju zadržavanja nadirućih savezničkih snaga. Uz novu teritoriju, dodatak će nam doneti nova vozila i jedinice, kao što su Schwimmwagen i Staghound, kao i brojna poboljšanja u već ionako impresivnoj grafici.
Ljubitelji strategija s temom iz Drugog svetskog rata bili su sigurno srećni kada se 2006. godine na tržištu pojavio originalni Company of Heroes, koji je odmah pokupio sve najbolje kritike i mnoštvo fanova. A ako i niste preterano uživali u strategijama, Company of Heroes vas je verovatno odmah osvojio svojim odličnim gameplay-om, koji se bazirao na napetoj akciji i brutalnim borbama, gde ste kontrolisali relativno mali broj jedinica. Sledeće godine razvojni tim Relic doneo je igračima još sadržaja u dodatku Opposing Fronts s tri kampanje i kontrolu nad tri zaraćene strane, što je bio odličan i hvale vredan dodatak.
Ove godine nam je stigao još jedan samostalni dodatak, iako bi možda svi priželjkivali potpuno nov nastavak, što bi sigurno bila prava stvar. Međutim, Tales of Valor je daleko od nastavka, pa čak i kao dodatak; slobodno možemo reći da mu fali sadržaja. Relic ovim dodatkom očigledno nije želeo da otvara novo poglavlje s novim jedinicama i mogućnostima, kao što nije želeo da uvodi ni neka nova ratna područja, već se radi o dodatku koji s malim izmenama u stilu igranja verovatno želi da premosti jaz, možda do pravog nastavka serijala Company of Heroes.
Dodatak Tales of Valor zadržava svoju radnju na području ratne Normandije, Francuske i Holandije, a vrlo slab singleplayer dolazi s tri mini-kampanje, od kojih svaka sadrži tri dosta kratka nivoa ili mape. Ako ste imali prilike da igrate ovaj inače fenomenalni strateški naslov, tutorijal misije vam neće biti potrebne, posebno zbog toga što su u dodatku izbačeni elementi formiranja baza i okolnih zgrada, izbačen je i sistem popunjavanja trupa proizvodnjom vojnika i slanjem na teren, a glavni fokus je stavljen na kontrolu još manjeg broja relativno istih jedinica i brzo napredovanje po mapi ili brzo formiranje zaštitnih linija kako biste se oduprli napadu neprijatelja.
Bez puno razmišljanja i kretanja po mapi u potrazi za matičnom bazom igračima ovog dodatka bitno je da najbolje iskoriste količinu ljudstva na terenu, ali mnogi će biti razočarani ovim ograničenim gameplay-om jer se gubi utisak masovnog konflikta, a time i većih strateških mogućnosti. U suštini, sve vaše jedinice i sukobe moguće je pratiti u jednom ekranu, jer ne postoji više otvorenih frontova na mapi. Ali i tu se može taktizirati, naravno, na vrlo malom terenu i sa samo jednom do tri jedinice na raspolaganju. Prva kampanja (Tiger Ace) bazira se na tri misije u kojima upravljate moćnim Tiger tenkom nemačke vojske. Vrlo laka kampanja u kojoj čistite poznato područje Villers-Bocage od neprijateljske pešadije, oklopnih jedinica i tenkova. U drugoj misiji imate dva tenka, a u trećoj zbog kvara na tenku morate čitavu očišćenu (ne baš) teritoriju da pređete peške da biste se izvukli do kraja sela. Naravno, još će od vas tražiti da uklonite teže prepreke, kao što je minobacač i MG mitraljesko gnezdo.
Druga i treća kampanja (Causway i Falaise Pocket) u većoj meri su bazirane na kratkim napadima pešadijskih jedinica, kao i na brzom i kvalitetnom organizovanju odbrane, za šta će vam poslužiti inženjerci. Treba napomenuti i da igrači i dalje imaju mogućnost biranja nadogradnji iz tree menija; njima ćete moći da unapredite svoje jedinice stvarima kao što su lepljive granate, protivoklopna municija, rasprskavajuće bombe, TNT, miniranje i slično, a Relic je uveo zanimljivu zamenu popune jedinica, pa vaši vojnici sada mogu da leče povređene saborce, što je implementirano malom ikonom medicinskog šprica u meniju mogućnosti.
Nova gameplay mogućnost u ovom dodatku je i Direct Fire. Njome možete preuzeti nišanjenje odabrane jedinice i mišem sami nišaniti i pucati na neprijatelja. Ovaj detalj može se videti u RTS naslovu Men of War, u kojem je cela stvar malo bolje izvedena. Nažalost, Tales of Valor, osim ovih gameplay detalja igračima neće ponuditi ništa više što već nije viđeno. Ipak, dok je singleplayer deo igre vrlo siromašan, Relic je to ispravio u multiplayer modu, koji je znatno bogatiji i zanjimljiviji i donosi neke nove modove i zanimljive funkcije, pa je jasno da se radi o mnogo kvalitetnijem i sadržajnijem delu igre.
Tales of Valor dolazi sa online varijantom koja nosi ime Operations i koja je podeljena na tri glavna moda – Operation: Assault, Operation: Panzerkrieg i Operation: Stonewall. Možda i najzanimljiviji od ova tri moda je Stonewall, koji se bazira na žestokim borbama, gde taktika, brzina i pokrivenost terena vode glavnu reč. Mod Stonewall zamišljen je kao co-op mod u kojem do četiri igrača brane grad od prodora neprijateljskih AI vojnika. Igrači moraju da pokriju sve ulaze u grad i da drže neprijatelja van grada. U gradu postoje ključne zgrade koje se moraju sačuvati, a po mapi su razbacani razni resursi kojima možete obnavljati snage otključavanjem posebnih vozila i upgrade-om postojećeg naoružanja. Za razliku od većine modova, ovde bodove ne sakupljate kontrolom određnih tačaka na mapi, nego uništenjem neprijatelja.
Iako su mape dosta velike, u istoj meri su i linearne, čime je onemogućeno dodatno planiranje i drugačiji pristup, a glavni cilj vašeg tima (kao i protivničkog) je da se probije na mapi kroz obilje bunkera, MG gnezda, minskih polja i rovova do kraja mape, gde je skladište s gorivom koje treba da uništite. Dakle, radi se o tome da svu svoju snagu bazirate na direktnom pokušaju proboja do kraja mape i da tamo uništite rezervoare s gorivom. Verujemo da će mnogi ljubitelji ovog serijala posle slabe singleplayer kampanje pravo zadovoljstvo naći u ovim multiplayer modovima. Nije da singleplayer kampanja nije zanimljiva, ali jednostavno je kratka, pa igra samim tim gubi na kvalitetu.
Ni u ovom delu Relic nam nije doneo znatnijih promena, ali ipak radi se o vrlo kvalitetnoj grafici, koja je i u ovom dodatku zadržala svoje pozitivne strane kao što su detaljne jedinice, odlično rušenje zgrada i lepi efekti eksplozija. Igru i dalje prate vrlo kvalitetne uvodne scene koje se pojavljuju na početku misija i donose nam kratak pregled onoga što će se desiti posle njih. Naravno, treba pohvaliti i odličnu zvučnu podlogu i način na koji komentatori i vojnici na terenu pričaju o onom što nas čeka ili opisuju situaciju na terenu.
Da nije većeg truda koji je razvojni tim Relic potrošio na poboljšanje vrlo zanimljivog multiplayer moda, novi dodatak za igru Company of Heroes prošao bi skoro nezapaženo. Iako je singleplayer kampanja zanimljiva i bazira se na drugačijem direktnom gameplay manjeg radijusa, činjenica je da se radi o vrlo siromašnom i krakotrajnom dodatku, koji bi mnogi pre nazvali "zakrpom" nego samostalnim dodatkom, pa je samo vrlo zanimljiv multiplayer i njegova tri kvalitetna moda glavni razlog što je ukupna ocena ovog dodatka prelazna.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.