U trendu

Divlji, divlji zapad

Bila je simbol jednog vremena i na neki način sinonim za Divlji zapad i ljude koji su ga osvajali. Stekla je slavu u 19. veku, ali posle 140 godina, fabrika za proizvodnju oružja osnovana 1866. godine zatvorena je zbog neisplativosti proizvodnje.

Potraga za novim investitorima bila je neuspešna pa je pre nekoliko meseci 186 zaposlenih u fabrici dobilo poslednju platu i zahvalnicu za vernost firmi. A kako je sve počelo?

U gradu Nju Hejven nekadašnji proizvođač košulja 1853. godine osniva fabriku za proizvodnju oružja, a 1866. naziva je svojim imenom – Oliver Fišer Vinčester, i počinje da proizvodi pušku prema patentu konstruktora Henrija, čija je henrijevka bila prva repetirka na tržištu. Vinčester je otkupio patente Nelsona Kinga koji su bitno poboljšavali nepouzdanu henrijevku i svojim modelima 1866, najslavnijim modelom – 1873, i takođe slavnom puškom iz 1895. zagospodario tržištem. Da je slava prolazna a da legenda nije dovoljna za dobru prodaju potvrđuje se i na ovom primeru.

Dani slave ostali su u 19. veku, a u 20. firmi „Vinčester“ nije išlo baš najbolje, pa je bankrotirala i preimenovana u „US Repeating Arms Co“, a današnji vlasnik – belgijski proizvođač oružja „Herstal“, puške marke vinčester proizvodi izvan SAD. Kada je kupovao čuvenu fabriku, „Herstal“ nije dobio i pravo na slavno ime, koje je ostalo u vlasništvu američke firme „Olin“. Ona je dosad odbijala da kupcu fabrike dozvoli i pravo da koristi ime vinčester.

Dok traju pregovori između uprave grada i vlasnika čuvenog imena, neizvesno je da li će bar model 1873, koji zbog istorije Divljeg zapada ima veliku šansu na tržištu, nastaviti svoj život na trakama originalne fabrike ili će zauvek ostati na policama muzeja.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.