Za ovaj izum, star nekoliko milenijuma, zaslužni su Kinezi.
U najveselijoj noći vatrometi su parali nebo iznad velikih gradova širom sveta. Blistavi šareni krugovi, hiljade zvezdica koje su padale i jarke boje na šarama koje su ukrašavale nebeski svod – doprineli su da ulazak u Novu godinu bude još svečaniji i lepši.
Vatromet se često koristi za ulepšavanje raznih svečanosti i jubileja u svim delovima naše planete. Ipak, ovaj pronalazak nije proizvod modernog doba – star je nekoliko milenijuma. Prema nekim pretpostavkama, prvi vatromet stvoren je sasvim slučajno, pre otprilike 2.000 godina, u drevnoj Kini. Do današnjih dana je sačuvana legenda o eksplozivnoj smesi koju su stvorili kuvari u jednoj od mnogobrojnih poljskih kuhinja u Kini mešanjem sumpora, šalitre i drvenog ulja, sastojaka koji su se u to vreme često mogli naći u kineskim kuhinjama. Ovi sastojci su stavljani u bambusovu šupljinu, a od pritiskanja je dolazilo do praska i rasprskavanja bambusa.
Neki podaci ukazuju na to da je prvi vatromet nastao u vreme dinastije Song u 9. veku, a njegov nastanak povezan je sa imenom kineskog monaha Li Tijana, koji je živeo u to doba. Pre hiljadu godina, vatromet je korišćen da bi se obeležili važni događaji u porodici, ali i šire, poput rođenja, rođendana ili smrti. Nekada je vatromet korišćen i u ritualne svrhe, da bi se proterali zli duhovi, a Kineska nova godina je gotovo uvek proslavljana uz vatromet. Pronalazak baruta uticao je i na usavršavanje vatrometa, a prenošenjem ovog otkrića na Stari kontinent, za šta je bio zaslužan Marko Polo, u 13. veku, i u Evropi polako počinje da se upotrebljava vatromet. Italijani su prvi počeli da koriste barut kao punjenje za vatrene rakete, a njihovim stopama ubrzo su krenuli i Nemci. Ove dve zemlje bile su glavni proizvođači vatrometa u 18. veku. I Englezi su bili fascinirani ovom vrstom zabave, koja se često koristila prilikom svečanosti na dvoru, a o vatrometu u svojim delima piše i Vilijem Šekspir. Italijanski doseljenici doneli su sa sobom u Ameriku i vatromet, koji je vrlo brzo postao popularan i na ovom kontinentu.
Moderna tehnologija učinila je svoje, pa se danas mogu kupiti najrazličitije vrste vatrometa, u zavisnosti od proslave, ali i materijalnih mogućnosti. I dalje su među najpoznatijim proizvođačima ove vrste zabave Kinezi, mada je svetska konkurencija u ovoj oblasti izuzetno oštra.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com