U trendu

Seme letnjeg cveća

Septembar je. Možete da počnete da skupljate seme letnjeg cveća, koje ćete stavljati da se suši. Svaku vrstu treba obeležiti etiketom; time ćete sebi olakšati posao u proleće.

U toku avgusta mogli ste da posadite perunike, ljiljane, božure. Ako sledećeg proleća želite da ukrasite prozor ili balkon muškatlama, vreme je da posadite pelcere. Treba ih odseći s biljke, skinuti cvet i pupoljke, a zatim ih posaditi u mešavinu peska, treseta i zemlje u jednakim delovima. Zemlju oko pelcera treba dobro sabiti. Senovito mesto i umereno zalivanje pružiće im dobre uslove za razvoj. Svoje omiljene biljke zalivajte obilno ujutro i uveče, da bi ostale lepe i sveže u toplim danima. Precvetale cvetove skidajte redovno, da ne bi trošili hranu neophodnu za pravilan razvoj novih cvetova. Ljubitelji ruža koji su sami proizveli podloge mogu ih sada kalemiti na spavajući pupoljak. Po preporuci stručnjaka, najbolje su podloge debljine olovke, a za kalem grančice samo oni izbojci koji se završavaju cvetom.

Ako želite sami da proizvedete podloge za ruže, šipurke treba da počnete da berete još u avgustu, dok još nisu zreli. Najbolje je seme iz ploda koji počinje da dobija žutozelenu boju. Ako zakasnite s branjem i plod sasvim sazri i dobije tamnocrvenu boju, takvo seme nići će tek posle dve godine. U zrelom, mesnatom plodu stvaraju se razna eterična ulja i materije koje usporavaju klijanje.

Cveću u sobi u toplim danim takođe treba posvetiti pažnju. Redovno ga treba zalivati i prihranjivati, a sa širokolisnih vrsta redovno treba brisati prašinu.

Ukoliko želite da vam stari amarilis procveta krajem zime, počnite da ga pripremate. Od sredine avgusta treba postepeno smanjivati, a krajem meseca potpuno obustaviti zalivanje. Naime, lukovica treba da miruje od septembra do novembra. Mirovanje je preduslov za cvetanje amarilisa i zato mnogi ljubitelji cveća greše što zalivanjem održavaju zeleno lišće.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.