U trendu

Sport za starije

Odbojka je jedan od najpopularnijih timskih sportova današnjice. Sport bez direktnog kontakta s protivnikom osvojio je svet. U naše doba organizuju se mnogobrojni turniri i velika državna takmičenja u odbojci na svim kontinentima. A sve je počelo pre više od 100 godina, tačnije, 1895. godine, kada je Vilijam Morgan, jedan od tadašnjih direktora koledža u Masačusetsu, rešio da stvori sportsku aktivnost za starije generacije u kojoj neće biti mnogo trčanja.

Zapravo, Morgan je kao i većina ljudi toga doba bio pod uticajem košarke, koja je početkom poslednje decenije 19. veka osvajala Američki kontinent. U njegovom okruženju, međutim, bilo je dosta pripadnika srednje generacije, kojima je košarka bila previše brza i suviše naporna. Zato je odlučio da osmisli sport koji će prodrmati učesnike bez suvišnog trčanja. Iskoristio je tenisku mrežu – razapeo ju je na sredini terena i podigao na stubove u visini glava igrača. Podelio je igrače u dve ekipe i iskoristio fudbalsku loptu kao rekvizit za odbojku. Ovaj sport nazvao je mintonet, a broj učesnika u timovima nije bio ograničen; jedino je bilo važno da je podjednak broj igrača na obe strane.

Godinu dana kasnije, 1896. godine, Morgan je s prijateljima otputovao na konferenciju direktora koledža u Springfildu, rodnom mestu košarke, da bi demonstrirao novi sport. Tamo je odbojka dobila svoj današnji naziv – volejbol, po udarcu koji se primenjuje u igri. Na prelazu između dva veka utvrđena su nova pravila ovog sporta. Meč je igran u jednom setu i pobeđivao je onaj ko je osvojio 21 poen; mreža je podignuta za nekoliko centimetara; proširen je teren za igru. Umesto da bude sport namenjen starijim generacijama, odbojka je sve više osvajala mlade. Studenti iz drugih zemalja koji su se školovali u Americi preneli su je na Kubu, Filipine, u Kinu…

U godinama koje su usledile pravila u ovom sportu su modifikovana, utvrđen je broj igrača koji jedan tim može da ima na terenu, prošireno je polje za igranje i određeno je da jedan tim ima pravo da udari loptu tri puta, što je bitno uticalo na tok igre, pošto je dotad broj udaraca u jednom polju bio neograničen. Počelo je i da se igra na tri dobijena seta, a unete su i još neke izmene kako bi igra dobila na dinamici i brzini.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.