Norveška je planinska, šumovita zemlja, čuvena po obali prosečenoj fjordovima u kojima su gradovi Oslo, Stavanger i Tronhejm. Ona nije omiljena turistička destinacija samo globtrotera već i gurmana, jer su njeni kulinarski specijaliteti nešto posebno.
Ako putujete kroz ovu severnu zemlju očaravajućeg pejzaža, trebalo bi da probate dimljenog lososa. U obalskim gradovima možete da degustirate suvog, usoljenog bakalara. Norveška ima da ponudi još neke delikatese: meso irvasa sa brusnicama, koje Norvežani vole da jedu nedeljom, u krugu svoje porodice. Njihova kuhinja nudi izvanredna domaća jela od ovčjeg mesa. Izuzetno su ukusni specijaliteti od jagnjećeg mesa ili sušeni ovčji but.
Ljubitelji egzotike mogu da uživaju u slatkom siru, za koji se mleko jako muti sve dok se ne kristalizuje mlečni šećer. Tu je i kuvana kaša od mleka, brašna i vrlo masne kisele pavlake. Zato ne oklevajte da probate nešto od kulinarskih specijaliteta iz ove daleke severne zemlje, makar ih pripremili i u svojoj kuhinji.
Kažu da je Norveška zemlja polarne svetlosti. Crveno, plavo i belo su boje koje ne dominiraju samo na norveškoj zastavi nego i u svim ribarskim selima ove skandinavske zemlje. Planine pokrivene snegom su pozadina za uredne crvene i bele drvene kućice koje se odlično uklapaju sa božanstvenom plavom bojom vode. Za irvase ovde nikada nije dovoljno hladno. Oni su ponos i atrakcija ove severne zemlje. Oko deset procenata populacije irvasa danas je "zaposleno" kao tegleće životinje u domaćinstvima.
Oni kojima niske temperature nimalo ne smetaju mogu tokom božićnih i novogodišnjih praznika da se prošetaju svečano ukrašenim ulicama norveških gradova. Prvi sneg pada već u septembru, čineći da ceo pejzaž dobije beličasti prekrivač. Planine sa klisurama, mirni zalivi sa blistavom vodom, grupa ostrva u Norveškoj koja fascinira sve ljubitelje prirode, sportiste i fotografe. Pastrmke, krabe, losos i jastog deo su norveške kuhinje, koja je poznata po morskim specijalitetima. Ko voli, nek izvoli.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com