U trendu

Lekari: nisu svi zdravi potpuno izlečeni!

Mnogi građani Srbije sa lakšom slikom koronavirusa izlaze iz te borbe kao pobednici, ali tek tada se pojavljuju novi problemi. Tako je Nikola Cvejić iz Kuršumlije posle bolnice, kako kaže, uhapšen, a Nikola Janković iz Beograda, kako kaže, zdrav poslat na Sajam da čeka rezultate testiranja. Direktor Infektivne klinike objašnjava da zdravi pacijenti nisu svi i potpuno izlečeni.

Na beogradskom Sajmu pacijenti u gužvi čekaju za prvo testiranje ili negativan rezultat.

Nikola Janković priča za N1 da je na Sajam dospeo posle lečenja u delu zemunske bolnice, imao je lakše simptome i bio pozitivan na koronu, kako piše u njegovoj otpusnoj listi.

„Osmog aprila su me testirali, očekivao sam da rezultati stignu ta dan ili dva, ali evo već četvrti dan čekam. Samo mi se pojavila doktorka i rekla mi da me šalju na Sajam“, kaže Nikola Janković.

Slično je i na jugu Srbije. Nikola Cveijić iz Kuršumlije je prošao put od bolnice u Prokuplju zbog upale pluća preko kućne izolacije, kako piše u otpusnoj listi, ali i hapšenja i odvođenja u novi karantin u medicinskom domu u Nišu.

„Bio sam u kućnoj izolaciji osam dana, od drugog do desetog. Tada su došli policajci, uhapsili me i doveli u ovaj dom gde su uslovi blago rečeno neljudski totalno“, navodi Cvejić.

Procedura posle ozdravljenja je takva da je neophodno dobiti dva negativna nalaza, a zatim se ide u kućnu izolaciju. Pacijenti, međutim, strahuju od toga što se kao izlečeni ponovo smeštaju zajedno sa onima koji imaju virus.

„Molim nadležne vlasti samo da mi objasne ovaj fenomen retroaktivne preventive u mom slučaju. Ja mislim da sam jedini čovek na svetu kome se to dogodilo da posle 8 dana provedenih kući radi preventive, prebace me za zaraženim ljudima“, poručuje Cvejić.

„Ljudi nemaju pojma gde su šta su, malopre sam imao susret sa osobom koja je pitala kad ćemo biti testirani, i pitali su je koliko dugo ležite, ona kaže nas su danas doveli nikad nismo radili test, tako da smo pomešani ovde svi. Nije tačno da su na gornjem spratu zaraženi, a na donjem izlečeni. Ne zna se ko je gde“, napominje Janković.

Pacijenti koji se osećaju zdravo mogu da budu pozitivni narednih nekoliko nedelja, ali i da šire virus objašnjnava direktor Infektivne klinike, koji kaže i da ti pacijenti ne treba da brinu zbog kontakta sa obolelima.

„Oni su u potpunosti imuni na novo razboljevanje i samu infekciju zato što su praktično preležali bolest a još uvek izlučuju virus tako da ne može uticati na njih nikako negativno ali moraju da budu izolovani od sredine dok se ne postignu dva negativna nalaza a ono što se javlja u vrlo malom procentu slučaja jeste da su moguća pogoršanja kliničke slike i dve nedelje nakon početka same bolesti što znači da ipak moraju da budu pod izvesnim stepenom medicinskog nadzora što ne može u kućnim uslovima da se sprovede“, objašnjava Goran Stevanović.

Do sada je potpuno izlečeno oko 400 pacijenata, objašnava doktor Stevanović, onih koji su klinički izlečeni a i dalje imaju virus u sebi je nešto više od 800 i zato su smešteni u privremene bolnice.

(Žaklina Tatalović, N1)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.