U trendu

Muška menopauza

Iako je menopauza izraz koji se do sada povezivao samo sa ženama, prema mišljenju nekih stručnjaka, i u životu muškaraca postoji period koji može predstavljati mušku menopauzu.
Dok mnogi stručnjaci i zdravstveni radnici raspravljaju da li je to samo mit, Bredli Anavalt, endokrinolog sa Univerziteta u Sijetlu, smatra da muška menopauza zaista postoji.
"Kada koristimo termin menopauza kod žena, to se odnosi na nagli pad ženskog polnog hormona – estrogena, u trajanju od tri do pet godina, kada jajnici prestaju da funkcionišu kako treba. Kod muškaraca je drugačija situacija. Kod njih postoji pad testosterona u proseku za 1% godišnje počev od 30. godine", kaže Anavalt i dodaje da se to ne javlja kod svakog muškarca. Kod veoma zdravih muškaraca nivo testosterona se održava duže.
Da li lečiti nizak nivo testosterona?
Iako ne znači da muškarci sa smanjenim nivoom testosterona neće imati koristi od terapije koja predstavlja zamenu ovog hormona, to ko bi trebalo da bude lečen, a ko ne, prema mišljenju Anavalta, predstavlja umetnost, a ne nauku.
Terapija zamene testosterona posmatra se kao fontana mladosti kod muškaraca. Testosteron nije lek za sve i svakoga. Postoji jedan deo starijih muškaraca kojima će koristiti ova terapija, ali to ne znači da bi sve muškarce trebalo tako lečiti.
"Ciljna grupa su muškarci od 50 do 60 godina starosti kod kojih je najpre potrebno utvrdili da li imaju simptome povezane sa niskim nivoom testosterona, a zatim uraditi i analize krvi", kaže Anavalt.
Simptomi niskog nivoa testosterona mogu biti:

  • nizak libido
  • smanjena krutost, erekcija
  • manjak energije
  • umanjen osećaj opšteg blagostanja
  • krte kosti
  • opšta slabost

Deo problema može biti u tome što je veoma teško precizno izmeriti nivo testosterona u krvi.
Rizici
Anavalt kaže da bi muškarci trebalo da budu oprezni jer se testosteron lekovi mogu lako nabaviti na internetu, kao i od lekara koji imaju niske standarde za prepisivanje lekova.
Neki lekari takođe prepisuju ljudski hormonski gonadotropin, lek koji stimuliše produkciju testosterona i koji se ponekad koristi za lečenje problema plodnosti kod žena, a nalazi se u centru pažnje jedne kontraverzne dijete.
"Ovaj lek ne treba koristiti kao zamenu testosterona, jer može izazvati puno briga", kaže Anavalt i dodaje da najbolja stvar koju muškarci mogu da urade jeste to da ne počinju sa terapijom, osim ako je u potpunosti ocenjeno da je ona potrebna.
Zloupotreba ovih lekova kod muškaraca, kako starijih tako i mlađih, može da bude veoma opasna.
Neki od rizika mogu biti:

  • skupljanje testisa
  • smanjenje nivoa dobrog holesterola
  • akne
  • proširenje prostate

Drugo mišljenje
Džed Dajmond, direktor MenAlive, muškog zdravstvenog programa, tvrdi da menopauza kod muškaraca nije mit.
On smatra da termin nije doslovno tačan, jer muškarci nemaju menstrualni ciklus, pa i ne prestaju da ga imaju. Ipak, on kaže da je očigledno da se hormonalne, fizičke i psihološke promene dešavaju kod muškaraca srednjeg doba.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.