U trendu

Razgovarate li sa svojim roditeljima o seksu?

Roditelji i deca trebalo bi da ostvare takav stepen poverenja da deca mogu da ih pitaju o svemu, pa i o seksu. Ukoliko ta saradnja izostane, onda su deca okrenuta televiziji, internetu, drugovima i drugaricama, pa na kraju ne steknu dovoljno znanja o seksu i kontracepciji, a može se desiti da zbog tog neznanja dođe i do neželjene trudnoće ili neke polne bolesti.
Sa roditeljima treba ostvariti saradnju tako da vas oni razumeju, da vam veruju i da možete da im se poverite i u najtežim i najdelikatnijim trenucima.
Ukoliko imate 10-20 godina (pa i više), evo šta bi trebalo da znate o seksu i konracepciji, ukoliko niste imali do sada koga da pitate i gde da pročitate.
U današnje vreme devojčice imaju prvu menstruaciju u proseku sa 12-13 godina starosti, a katkad i sa 10 godina. Treba znati da postoji velika mogućnost da posle prve menstruacije i samo jednog seksualnog odnosa dođe do trudnoće.
Prvi seksualni odnosi ne preporučuju se pre 17. godine. Trudnoća u ranim godinama nije poželjna zato što telo još nije u potpunosti razvijeno i što može doći do zdravstvenih, socijalnih, psiholoških i drugih problema. Trudnoća je u ovim godinama veoma rizična, jer je velika verovatnoća za spontani pobačaj i druge komplikacije. Prekid trudnoće je "najgora i najrizičnija konracepcija", jer je uvek rizičan po život, a jedan od najgorih ishoda kiretaže je trajni sterilitet.
Za sve one sa 17-18 godina već je postalo normalno da stupaju u intimne odnose, ali pre toga treba saznati osnovne stvari o polnim bolestima i kontracepciji.
Ukoliko se ne koriste sredstva za kontracepciju, do trudnoće može doći već nakon prvog ili drugog seksualnog odnosa.
Prekid seksualnog odnosa pre ejakulacije predstavlja veoma nepouzdan način kontracepcije.
Seksualni odnosi u vreme neplodnih dana nisu sigurna zaštita od trudnoće.
Pored toga što su jeftini i jednostavni za korišćenje, kondomi veoma pouzdano štite od polnih bolesti i neželjene trudnoće.
Tablete za kontracepciju su veoma pouzdane protiv neželjene trudnoće, ali ne štite od polnih bolesti. Treba ih koristiti uz obaveznu konsultaciju sa lekarom.
Spirala je dosta pouzdano kontracepcivno sredstvo, ali se koristi kod žena koje su već imale porođaje.
Ukoliko dođe do seksualnog odnosa bez kontracepcije ili u toku odnosa pukne kondom, uz konsultaciju sa lekarom možete koristiti pilulu za dan posle. Pilule za "dan posle" treba koristiti u roku od 72 sata posle odnosa i pokazale su se kao veoma pouzdano sredstvo protiv neželjene trudnoće, ali se ne preporučuje njihova česta upotreba.
Ovo su samo neki od saveta mladim ljudima, a ako detaljnije informacije ne mogu dobiti od roditelja, onda se obavezno treba konsultovati sa lekarom (ginekologom) ili koristiti stručnu literaturu. Prilikom upotrebe pilula, treba detaljno proučiti uputstva za upotrebu i obavezno pročitati koji su neželjeni efekti tih lekova.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.