U trendu

Renault Clio Sport V6 – metak malog kalibra

Malo je verovatno da bi i jedan auto mogao da bude brži i ujedno kompaktniji od modela Clio Sport V6, čiji će se prvi primerci pojaviti za nekoliko nedelja na ulicama. Ovaj mali Gal i bez čarobnog napitka toliko vrca od snage, da bi čuveni Asterix, nesumnjivo, prvi sedeo za njegovim upravljačem.

Trkački Clio je za 17 centimetara širi i 6,6 centimetara niži od svoje „civilne“ braće. Napred se oslanja na pneumatike veličine 205, a pozadi na 235, koji su smešteni na aluminijumskim felnama od 17 coli. Vozači ili bolje reći piloti ovog auta, dakle, žive na visokoj nozi, što je dobro, jer motor proizvodi toliko snage da ona mora adekvatno i kontrolisano da se prenese na asfalt.

Pogonski agregat predstavlja pravu francusku poslasticu. Radi se o trolitarskom V6 motoru sa 226 KS (166 kW) i maksimalnim obrtnim momentom od 300 Nm. Ova „mašinica“ ubrzava auto od 0 do 100 km/h za 6,4 sekundi i omogućava maksimalnu brzinu od 235 km/h. Kao prosečnu potrošnju, Renault navodi 11,2 litra supera na 100 kilometara. Onaj ko se ograniči na smernu vožnju u normalnom saobraćaju bi možda uspeo i da dostigne tu vrednost. Međutim, za ljude koji naginju jačem pritiskanju papučice gasa, ova potrošnja je više teoretska.

Motor svoju monstruoznu snagu prenosi na zadnje točkove preko šestostepenog menjača. Inače, Clio Sport V6 pruža mesta za smeštaj samo dva putnika, jer je umesto zadnje klupe iza prednjih sedišta smešten motor. Ispod skromnog prednjeg poklopca jednostavno nije bilo mesta za ovaj agregat, a sem toga je i raspodela težine kod auta ovog kalibra bolja kada je motor smešten u sredini vozila. Zato je ispod prednjeg poklopca smešten prtljažnik skromne zapremine od 67 litara.

Sitan prtljag i druge malenkosti se mogu smestiti i u pregradi, zapremine 45 litara, smeštenoj iza motora. Izuzev nedostatka prtljažnog prostora, trkački Clio je opremljen prilično komforno. Tako u serijsku opremu spadaju kožna sedišta, klima-uređaj, servo-upravljač, električni podizači prozora, centralno zaključavanje sa daljinskim upravljanjem, kompjuter i audio-sistem sa šestostrukim menjačem CD-ova.

Pojedinačni delovi ovog auta se izrađuju u različitim pogonima Renault-a u Francuskoj, a konačna montaža ovog bolida se vrši u švedskom gradu Uddevalla i to uglavnom ručno. Za početak će se tamo sklapati samo četiri vozila dnevno, a do 2003. godine Renault očekuje proizvodnju od oko 5.000 primeraka. Zbog tako male proizvodnje, a već sada velike potražnje ovog rasnog trkača, čija će cena iznositi oko 75.000 DEM, vršiće se javno izvlačenje zainteresovanih kupaca, koje će se prenositi preko Interneta.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.