Vrela kola – tihi ubica dece! Evo za koliko minuta mališani mogu da dožive toplotni udar

Roditelji, ovo morate znati!

Zaboravljanje deteta u automobilu može se dogoditi svakome, a posledice su katastrofalne. Saznajte sve o rizicima i prevenciji.

Šta se dešava kada zaboravite dete u automobilu?

Opasnost od zaboravljanja dece u automobilima može dovesti do tragičnih ishoda usled toplotnog udara. Visoke temperature unutar vozila mogu eskalirati izuzetno brzo, čineći ga smrtonosnim okruženjem za dete u roku od nekoliko minuta.

Zašto roditelji zaboravljaju decu u kolima?

Do ovakvih nesreća dolazi usled različitih faktora, a ne isključivo zbog nemara. Stres, umor, nagle promene u dnevnoj rutini, preopterećenost zadacima i takozvani „autopilot“ mozga mogu doprineti da roditelj zaboravi da je dete na zadnjem sedištu.

Koje su posledice po dete?

Toplotni udar je izuzetno opasan za decu čiji se telesni sistemi brže pregrevaju nego kod odraslih. Bez mogućnosti da se rashlade znojenjem, telesna temperatura deteta može brzo da poraste do smrtonosnog nivoa.

Kako se zaštititi od ovakvih situacija?

– Uspostavite rutinu provere zadnjeg sedišta: Razvijte naviku da uvek pogledate na zadnje sedište pre nego što napustite i zaključate vozilo, bez obzira na to koliko žurite ili koliko je kratko planirano zaustavljanje.

– Koristite podsetnike: Stavite predmet koji vam je potreban (poput torbe, mobilnog telefona, novčanika ili službene kartice) na zadnje sedište pored deteta. Na taj način ćete biti primorani da pogledate unazad pre nego što izađete iz automobila. Možete koristiti i aplikacije za podsetnike na telefonu.

– Komunikacija sa vrtićem/školom: Ako dete ide u predškolsku ili školsku ustanovu, dogovorite se da vas kontaktiraju ukoliko se dete ne pojavi, kako biste odmah mogli da proverite situaciju.

– „Prazno sedište pozadi – znak da je sve u redu“: Neka vam postane navika da uvek proverite da li je dečje sedište prazno pre nego što odete od automobila.

– Zaključavanje vozila: Uvek zaključavajte automobil i držite ključeve van dečjeg domašaja kako biste sprečili decu da se sama zaključaju unutra.

– Reagujte ako vidite dete samo: Ukoliko primetite dete samo u parkiranom automobilu, odmah reagujte. Pozovite policiju ili hitnu pomoć. Pokušajte da uđete u vozilo ako je otključano ili razbijte prozor ako je neophodno kako biste spasili dete.

Upozorenje: Dete nikada ne sme ostavljati samo u automobilu, čak ni na „samo minut“, jer i kratak vremenski period može biti dovoljan za tragediju.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com