U trendu

Bebe nema pa nema…

Imate partnera ili partnerku, skrasili ste se, i smatrate da je vreme da dobijete dete. Veoma želite bebu i uporno pokušavate. Vrlo redovno pokušavate, moglo bi se reći. Međutim, do trudnoće nikako da dođe, a već je neko vreme prošlo. Sasvim prirodno, pitate se ima li tu nekih zdravstvenih problema – i vi i vaš partner ili partnerka ste zdravi, pitate se šta bi moglo da bude uzrok izostanku trudnoće. Evo koji su najčešći uzroci neplodnosti.

Mnogim ženama se desi da u ranoj mladosti dobiju upalu jajnika. To se obično leči antibioticima. Tada se ne uzmu u obzir moguća mehanička oštećenja kako ona na jajnicima i jajovodima tako i ona na materici. Rezultat? Ovakve upale jajnika u ranoj mladosti su uzrok sterilnosti u 30 do 40 odsto slučajeva.

Muškarcima se može desiti da imaju „skrivenu“ kilu, koja je uzročnik smanjenog broja spermatozoida. „Skrivene“ kile često nastaju u detinjstvu, ali može se desiti da nastanu i kasnije, u odraslom dobu. U principu nastaju kao posledica većeg fizičkog napora (različiti treninzi, bilo da se radi o rekreativcima ili o profesionalnim sportistima).

Ono što se u poslednjih pet godina pokazalo kao prilično čest uzrok steriliteta jesu endometriotične ciste. Nazivaju ih i čokoladnim, i uglavnom se ne otkriju na vreme. A onda, kako rastu, tako sve više oštećuju jajnike, a kasnije i organe male karlice.

Hormonalni disbalans takođe može da bude uzrok steriliteta. Čest je slučaj da pacijentkinje, uznemirene neredovnim menstrualnim ciklusima, zatraže lekarsku pomoć, i budu im preporučena različita kontraceptivna sredstva koja im, vrlo pouzdano, daju redovan ciklus. Pri tom se ne uzmu uvek u obzir moguće posledice na plodnost (mnoge žene će, jednom kada im budu preporučene kontraceptivne pilule, da nastave da ih koriste bez dalje konsultacije s lekarom – i tako, recimo, ne saznaju da je neophodno povremeno napraviti pauzu u korišćenju takvih sredstava).

Bez konsultacija s lekarom, dešava se i neadekvatna primena kontraceptivnih pilula, što kod mlađih osoba može dovesti do benignih tumora materice (miomi i polipi, koju se mogu stvoriti u materici i/ili na njenom zidu). Ovakvi tumori vas neće ubiti, ali vas mogu sprečiti da ostanete u drugom stanju.

U veoma retkim slučajevima (0,03%), dešava se da žena ima urođene malformacije, kao što je slepa vagina, dupla materica ili nešto slično. Ipak, to su već zaista retki slučajevi.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.