U trendu

Nema vajde od prosvete

Ako ste slučajno prosvetni radnik, tekst koji sledi mogao bi biti razlog više (pored ionako malih primanja) da razmislite o prekvalifikaciji… Šalimo se, naravno, ali ipak obratite pažnju.

Dvojica istraživača sa Nacionalnog univerziteta Singapura – dr Sin Eng Čia i dr Sun Kuje Taj sproveli su nedavno istraživanje sa ciljem da utvrde karakter i obim korelacije između posla koji čovek obavlja i njegove plodnosti. Sve u svemu, prosvetari su prošli najgore, pokazavši se čak osam puta neplodnijim od proseka. Utešno je to da uzorak baš i nije bio ugledan (tako da za nastavnike još ima nade), a evo i podrobnijeg pregleda.

Kako bi ispitali da li vrsta posla i radna sredina mogu imati presudnu ulogu u (ne)plodnosti muškaraca, dvojica istraživača su odabrala 640 muškaraca čija partnerka nije mogla da ostane u drugom stanju i koji su bili pacijenti klinika za veštačku oplodnju. Izdvojeno je 218 muškaraca kojima nije utvrđen razlog neplodnosti, a za kontrolnu grupu je odabrano drugih 227 muškaraca čije su žene ostale u drugom stanju tokom istraživanja.

Svi ispitanici su popunili upitnik, kroz koji su dali neku vrstu standardizovanog profila sastavljenog od svih životnih okolnosti ili navika koje bi mogle biti relevantne za plodnost (vrsta posla, izloženost hemijskim reagensima, raznim vrstama zračenja, posebni fizički napori, pušenje…). Osim toga, izvršena je i analiza semena.

Najneplodnijima su se, kao što rekosmo, pokazali učitelji i nastavnici (čak osam puta lošiji od proseka kontrolne grupe), dok su finansijski analitičari bili pet puta jaloviji od “normalnih” muškaraca. Razne sorte inženjera, kao i menadžeri, premda se bave poslovima koji zahtevaju autoritativnost i čvrstu ruku, izgleda baš i nisu toliko “tough” – zapravo, tri puta su manje plodni nego drugi muškarci. Oni koji pak rade u uslužnom i crkvenom sektoru pokazali su se, na opšte iznenađenje, najplodnijima od svih!!!

Ako se uticaj pušenja posmatra izolovano od drugih faktora, može se zaključiti da je za pušače verovatnoća da budu (postanu) neplodni čak tri puta veća nego za nepušače.

Kada su opšti rezultati istraživanja u pitanju, dr Čia i dr Taj kažu kako još uvek ne raspolažu dovoljnom količinom podataka da bi mogli da ponude konačan odgovor, ali smatraju da se već sada sa sigurnošću može tvrditi kako veliki zahtevi i odgovornost koju sa sobom nosi određena profesija, potom stres, a vrlo moguće i – izloženost elektromagnetnom polju, mogu odlučujuće da utiču na plodnost. Ipak, tek se očekuje sprovođenje opsežnijeg istraživanja koje će moći da dâ reprezentativnije i pouzdanije rezultate.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.