U trendu

Raste broj uvezenih „polovnjaka“

U Srbiju je tokom prošle godine uvezeno više od 115.000 polovnih putničkih automobila, što je za gotovo četvrtinu više nego u 2015. Prema podacima Uprave carina, samo pravna lica su uz korišćenje povlastica uvezla 47.000 automobila. Najviše je „polovnjaka” takozvane srednje klase, starosti između pet i deset godina, a uglavnom su to modeli francuskih, nemačkih i italijanskih proizvođača.

– Najviše polovnih automobila se uvozi iz zemalja Evropske unije, pre svega iz Mađarske, Slovenije, Nemačke, Švajcarske, Italije, ali i iz Austrije, Bugarske, Rumunije i Holandije. Za vozila koja se uvoze sa vanevropskog tržišta iz Amerike, Japana ili iz Azije za uvoz je neophodna i potvrda Agencije za bezbednost saobraćaja – kaže za „Politiku” Slobodan Tomić, načelnik Sektora carinsko-pravnih poslova i procedura.

U kategoriju polovnih spadaju ona vozila koja su bila registrovana u inostranstvu i od čije je registracije prošlo najmanje šest meseci. Jedini uslov za uvoz, prema još uvek važećoj Uredbi o uvozu motornih vozila iz 2010. godine, jeste da su ona proizvedena u skladu sa standardom Euro 3, bez obzira da li ih uvozi fizičko ili pravno lice.

– Prilikom uvoza potrebno je priložiti svu dokumentaciju na osnovu koje vozilo možemo da identifikujemo. To je, pre svega saobraćajna dozvola (original ili kopija overena u inostranstvu – u sudu, kod notara, policiji ili opštini). Kao dokaz o kupovini podnosi se originalna faktura ili kupoprodajni ugovor (zavisno od načina kupovine). Ako se kao dokaz o kupovini podnosi kupoprodajni ugovor na njemu mora da stoji overen potpis prodavca, kaže naš sagovornik iz Uprave carina i dodaje da ovakva vozila u našu zemlju mogu ući sa redovnim ili privremenim registarskim oznakama.

Da bi se započeo carinski postupak, vozilo prvenstveno mora imati važeću godišnju registraciju, a nakon toga se mora prethodno odjaviti u inostranstvu. Vozilo koje je registrovano u inostranstvu, a koje podleže obavezi registracije u Srbiji, trebalo bi da se u pisanoj formi prijavi ulaznoj (graničnoj) carinarnici.

Tokom prošle godine povećan je i broj uvezenih motocikala – oko 3.700, što je za oko 20 odsto više nego godinu dana ranije. U Upravi carina kažu da za uvoz polovnih dvotočkaša ne postoje ograničenja koja se odnose na automobile.

– Razlika je u tome što motori ne moraju da ispunjavaju uslov da su proizvedeni u skladu sa standardom Euro 3, zato što čak i poneki novi modeli ne ispunjavaju ovu normu. Naravno i prilikom njihovog uvoza takođe se mora podneti neophodna dokumentacija, a to su saobraćajna dozvola, faktura i kupoprodajni ugovor koji bi, kao i u slučaju automobila, trebalo da bude overen kod notara u sudu ili MUP-u – objašnjava Tomić.

(Jelica Antelj, Politika)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.