U trendu

Džihadisti s Kosova imaju „glavobolju“ od rata u Iraku

Strani plaćenici u redovima džihadista, nakon bitke za Mosul, zbog bezizlazne situacije i sve većih gubitaka potpuno su klonuli duhom, a moral im je na veoma niskom nivou, piše Vašington Post.

To proizlazi iz dokumenta sa 14 „problematičnih“ boraca iz bataljona Tarik Bin Zajed, koji čine uglavnom strani borci, a koji su pronašli irački vojnici u jednoj četvrti Mosula prošlog meseca.

List prenosi niz primera koji pokazuju da među stranim borcima ID vlada svojevrsna tiha pobuna motivisana strahom od bojišta.

Za dvojicu boraca sa Kosova, na primer, stoji da su odbili da odu na ratište zamolivši da budu prebačeni u Siriju, a kao izgovor su naveli glavobolju.

Jedan belgijski džihadista imao potvrdu doktora da zbog bola u leđima ne može da ratuje, dok je jedan borac iz Francuske tvrdio da želi da napustiti Irak da bi u svojoj zemlji izvršio teroristički napad.

Više njih je, kako se navodi, tražilo da budu prebačeni u Siriju, dok su neki prosto odbijali da se bore.

„Ne želi da se bori, želi da se vratiti u Francusku. Tvrdi da će izvršiti mučeničku operaciju u Francuskoj. Tvrdi da je bolestan, ali nema potvrdu doktora“, stoji u izveštaju o jednom 24-godišnjem Francuzu poreklom iz Alžira.

On je, inače, jedan od petorice boraca u pomenutom bataljonu koji su u Irak stigli iz Francuske.

Pronaćeni dokument, navodi list, sadrži detaljne podatke sa imenima boraca, nazivima država iz kojih dolaze, države iz koje su poreklom, zatim datumom rođenja pa sve do podacima o krvnoj grupi.

Takođe, u dokumentu se navodi i kakve su njihove veštine u rukovanju oružjem, te broj žena, dece ili „robinja“ koje imaju.

Uz sve te podatke su priložene i njihove fotografije.

Podseća se da je na svom vrhuncu Islamska država svakog meseca primala hiljade boraca u svoje redove na teritoriji Iraka i ti borci su često slovili kao najbolji.

Ali, konstatuje Vašington Post, to se u međuvremenu promenilo pa se od 4.000 stranih boraca s područja EU njih trećina vratila svojim kućama, za 14 odsto njih potvrđeno je da su mrtvi, dok je za mnoge njihovo trenutno boravište i dalje nepoznato.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.