U trendu

Asus Eee PC 700 – mali ali praktičan

Klasa prenosnika subnotebook (ultraprenosnik) oduvek je poznata po izuzetno visokim cenama, ali Asus je odlučio da svojim proizvodom prekine tu tradiciju. Ukrštanjem rešenja iz sveta OLPC-ja (One Laptop Per Child) i komercijalnih ultraprenosnika dobijen je Eee PC – ultraprenosnik po izuzetno niskoj ceni, samo oko 320 evra.
Kućište računara, koje je samo nešto veće od pola A4 stranice i mase malo ispod kilograma, krije Intel Celeron M ULV procesor radnog takta 630 MHz, 512 megabajta memorije i zamenu za tvrdi disk u vidu flash memorije. Grafički čip je Intelovo integrisano rešenje poznato pod imenom GMA 900. Prostor za čuvanje podataka ima četiri gigabajta, a s instaliranim operativnim sistemom i svim pratećim softverom korisniku ostaje na raspolaganju nešto više od jednog gigabajta. Za one koji žele više, tu je SD memorijski slot, čime se prostor za skladištenje podataka znatno proširuje.
Na spoljnoj strani računara postoje tri USB konektora, LAN konektor i audio konektori. Modema nema, ali to i nije neka zamerka – Asus je ispravno zaključio da je uključenje Wi-Fi adaptera i LAN konektora dovoljno za kvalitetno povezivanje ovog prenosnika. Spomenimo, primera radi, da popularni Macbook Air nema LAN konektor, već samo Wi-FI mogućnost povezivanja, što bi nekima mogao biti problem. Po otvaranju računara pred vama se pojavljuje ekran dijagonale sedam inča i rezolucije 800 x 480 piksela. Taj ekran je ujedno i jedna od neobičnijih odluka proizvođača. Naime, u njegovo bi kućište bez problema stao i 10-inčni ekran puno prihvatljivije rezolucije. Međutim, zato su tu sa svake strane ekrana iznenađujuće kvalitetni zvučnici, a iznad njega web kamera. Web kameru danas je još uvek teško pronaći i na prenosnim računarima daleko veće cene.
Operativni sistem računara je Xandros, distribucija Linux-a, pojednostavljena Asusovim radnim okruženjem, koje je razumljivo i maloj deci. Instalirane aplikacije podeljene su na kategorije Internet, Work, Learn, Play, Settings i Help. Radi štednje, sve aplikacije na računaru su open source tipa, pa su kancelarijski alati objedinjeni u Open Office paketu, komunikaciju odrađuje Skype, a za internet i čitanje pošte zaduženi su Firefox i Thunderbird.
Po svojim dimenzijama Eee PC će poslužiti kao osnovni računar samo onim korisnicima koji kraće vreme koriste računar. Za neki duži rad daleko su prijatniji računari pune veličine. Isti je slučaj s celom klasom subnotebook-a; mala tastatura i mali ekran onemogućuju normalan rad na duži vreme. Kao putni računar, Eee bi se mogao pokazati idealnim; mali je i lagan, pa se na njemu bez problema može pročitati i pisati elektronska pošta, može se napisati poneki tekst ili editovati već postojeći Office dokument. Komunikacija je možda i najjača osobina ovog prenosnika, Skype i messenger kompatibilan s MSN/Yahoo/Google i svim ostalim IM protokolima omogućiće ostvarivanje kontakta gde god postoji internet, a u tome će pomoći i kvalitetna web kamera.
Najslabija strana ovog prenosnika je njegov ekran, i to ne zbog kvaliteta, koji je zadovoljavajući, već zbog dimenzija. Samo sedam inča dijagonale i 800 piksela horizontalne rezolucije često se pokazuju kao premali i za pristojno prelistavanje internet stranica. Stranice će se otvoriti ispravno, ali većina njih je optimizovana za rezoluciju 1024×768, pa ćete stranicu morati pomerati u sva četiri smera da biste je videli celu.
Na popis mana treba uvrstiti i slab kvalitet ugrađenog touch pad-a. Ako je to ikako moguće, ponesite miš za rad – Eee ima tri USB konektora, što je dovoljno za spajanje eksternog skenera i flash diska zajedno s mišem. Oni koji su zavisni od Windows operativnog sistema mogu se utešiti činjenicom da se Windows XP može bez problema instalirati na Eee PC, naravno ako sami nabavite taj operativni sistem. Zajedno s ovim prenosnikom isporučuju se i drajveri za taj operativni sistem. Rad pod Windows-om će biti nešto sporiji nego s Linux-om. Takođe, treba imati na umu i Eee-jev ograničeni prostor za čuvanje podataka.
Izuzetno povoljna cena će bez sumnje podstaći mnoge korisnike da ga nabave kao drugi ili čak i treći računar. Ovaj računar je u stvari odlična zamena za prenosni računar onim korisnicima koji ih nose radi čitanja elektronske pošte. Kada se na tržištu pojave i verzije u ostalim najavljenim bojama (roze, svetloplava, svetlozelena, crna), atraktivna cena bi od Asus Eee PC-ja mogla da napravi jako dobar poklon.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.