U trendu

Da li će telefonski brojevi zameniti URL-ove?

Australijska kompanija Nascomms je nedavno pokrenula zaista inovativni servis koji bi mogao da bitno utiče na budućnost Interneta, verovatno i više no što će na njega uticati skorašnja odluka ICANN-a o novim domenima (o tome citajte u članku Novi domeni za novi milenijum). U pitanju je jedan potpuno nov način adresiranja, potpuno nov pristup pitanju domena. Umesto .com, .net ili .org domena, zašto da vaša adresa ne bude upravo vaš telefonski broj. Na Zemlji ne postoje dva ista broja, prema tome nema bojazni od pojave cyber-squatting-a. A ako imate svoju firmu ili kompaniju, broj telefona koji se ionako nalazi u svim vašim reklamama, poslovnim adresarima, telefonskim imenicima, na vizit kartama i drugom promotivnom materijalu, postaje i vaša web-adresa. Potreba za dodatnom reklamom vašeg sajta nestaje, a korisnici, naviknuti na telefon, vašu prezentaciju lako pronalaze i ne gube je iz vida.

Prednosti ovakvog pristupa su ogromne, s obzirom na činjenicu da broj sajtova, pa samim tim i zauzetih zgodnih adresa, vrtoglavo raste. Pritom, postoji i problem rangiranja na pretraživačima koji postaje sve veća muka za vlasnike Internet-prezentacija i webmaster-e. Kako se probiti pored tolike konkurencije? I šta ako ime vaše kompanije ne sadrži ključne reči, odlučujuće i najkarakterističnije za vaš biznis? A šta uraditi ako je ime kompanije predugačko i preteško za pamćenje? Da li koristiti skraćenice? Ni one se ne pokazuju kao srećno rešenje, jer su apstraktnije od pravih imena i često još teže za pamćenje. Ne zaboravimo i na činjenicu da svako može da registruje domen vrlo sličan vašem, prosto izbacujući jedno slovo ili čak koristeći potpuno isto ime, ali umesto .com nastavka izabirući .net ili .org sufiks. U tom slučaju velika je verovatnoća da potencijalna mušterija ode na konkurentski sajt ili da vas pomeša sa nekom drugom kompanijom koja se bavi sasvim drugom delatnošću.

Za svakoga ko započinje Internet-biznis postoji mnogo ovakvih pitanja i problema. Pobrojali smo samo neke, ali se spisak tu ne završava. Zato je i pomenuta australijska kompanija započela projekat koji je potencijalno veoma važan za rešavanje svih teškoća i glavobolja koje uplovljavanje u Internet-vode može da prouzroči.

Pa, šta je onda potrebno jednom vlasniku sajta da bi dobio i svoju numeričku adresu, istovetnu sa njegovim brojem telefona? Odgovor: 55 australijskih dolara (oko 28 američkih). A ako želite i da vam numeričke adrese budu dostupne pri surfovanju, dovoljno je da sa ove adrese download-ujete dodatak za vaš browser. Na taj način, uz standardno adresno polje, dobijate i polje za upis telefonskih brojeva, odnosno numeričkih adresa. Postoji već priličan broj sajtova koji koristi ovakvu uslugu i svi se oni nalaze u bazi podataka kompanije Nascomms, preko koje i ide čitav proces pristupanja ovakvim domenima. Prvi deo adrese je regionalni kod (pozivni broj), a moguće je i registrovati broj mobilnog telefona kao web-adresu. Ono što je vrlo bitno je da, uz doplatu, možete dobiti i ekstenziju, dodatni niz cifara koje će voditi posetioca direktno na željenu stranu unutar sajta.

Kompanija Nascomms ističe i da je ovakav način mnogo pogodniji za korišćenje u oblasti WAP tehnologije: mnogo je lakše na mobilnom telefonu ukucati broj kao adresu, nego se mučiti sa slovima. Problem je utoliko veći ukoliko je i duža adresa. S obzirom na sve veću popularnost „mobilnog“ Interneta i tendenciju da u budućnosti veći broj korisnika pristupa mreži sa mobilnih aparata nego sa kompjutera, ovaj izum australijske kompanije bi trebao da ima svetlu budućnost.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.