U trendu

Evropa gleda u zvezde

Dok NASA popravlja svoj svemirski teleskop Hubble, njen evropski pandan i konkurent ESA uspešno je lansirao teleskope Herschel i Planck. Evropska svemirska agencija (ESA) uspešno je lansirala teleskope Herschel i Planck, što se smatra jednim od najvećih uspeha u istoriji te organizacije. Oko dve milijarde evra vredni teleskopi lansirani su uz pomoć rakete Ariane 5 iz Kouroua u Francuskoj Gvajani.
Teleskopi Herschel i Planck putovaće zajedno na raketi Arijana do visine od 11.000 kilometara iznad Zemlje, a zatim će se odvojiti kako bi odvojeno krenuli na dvomesečno putovanje do svog konačnog odredišta, takozvane druge Lagranžove tačke (L2). Reč je o mestu na udaljenosti 1,5 miliona kilometara od Zemlje, gde su gravitacioni uticaji nebeskih tela kao što su Zemlja, Sunce i Mesec najmanji. Teleskop Herschel skupljaće informacije o dalekim galaksijama, zvezdama i planetama. Reč je o najvećem svemirskom teleskopu, čiji je prečnik ogledala oko 3,5 metara. Ime je dobio prema nemačko-britanskom astronomu Vilijemu Heršelu (William Herschel), koji je otkrio planetu Uran.
Teleskop Planck nazva se još i "najhladnija svemirska letelica", jer će njegovi instrumenti raditi na temperaturi koja je za samo desetak stepeni viša od temperature apsolutne nule (minus 273,15 stepeni Celzijusa). Taj teleskop, koji je dobio ime po nemačkom nobelovcu Maksu Planku (Max Planck), istraživaće svemirsko pozadinsko zračenje, kratkotalasno zračenje zaostalo iz vremena 100.000 godina posle Velikog praska. Istovremeno, američki astronauti poparavljali su Nasin teleskop Hubble. To je četvrti po redu "servis" Hubble-a, koji je 19 godina u svemiru. Tokom ove popravke astronauti su zamenili baterije na teleskopu i sistem upravljanja teleskopom. Popravka je koštala oko 660 miliona evra.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.