U trendu

Kina otvorena za svemirsku razmenu sa SAD

PEKING- Kina pozdravlja naučnike iz celog sveta, uključujući one iz Sjedinjenih Američkih Država, da se prijave za uzorke sa Meseca putem odgovarajućih kanala u skladu s postupcima apliciranja koje je izdala ta zemlja, izjavio je portparol Kineske nacionalne svemirske administracije (CNSA) Su Hongliang.

Kako prenosi Sinhua, Su je to rekao 22. decembra u odgovoru na nedavne izjave američkog ambasadora u Kini Nikolasa Bernsa, napominjući da Kina pridaje veliki značaj međunarodnoj saradnji u svemiru i uvek je otvorena za svemirske razmene sa SAD.

Prema izveštaju Čajna dejlija (China Daily), tokom predavanja koje je organizovao Savet za spoljne odnose, istraživački centar u Vašingtonu, 12. decembra, na pitanje kakvo je njegovo viđenje saradnje Kine i SAD u svemiru, Berns je rekao da ne veruje da „Kinezi pokazuju veliko interesovanje za saradnju sa SAD“ u svemiru.

Su je izrazio zbunjenost zbog očigledne kontradikcije jer dok SAD naglašavaju saradnju, pojedinci u toj zemlji hvale amandman Volf (Wolf Amendman) koji ograničava svemirsku saradnju sa Kinom i čak zagovaraju da bidfe Trajan.

„Ne razumem da li se Sjedinjene Američke Države igraju rečima ili prebacuju odgovornost“, rekao je Su.

Kineska vlada je oduvek posvećena istraživanju i korišćenju svemira u mirnodopske svrhe, sprovodeći međunarodne svemirske razmene i saradnju na osnovu jednakosti i uzajamne koristi, mirnodopske upotrebe i inkluzivnog razvoja i aktivno promovišući izgradnju zajednice sa zajedničkom budućnosti za čovečanstvo u svemiru, dodao je.

Prema CNSA, svemirske agencije Kine i Sjedinjenih Američkih Država uspostavile su 2006. radnu grupu za nauku o Zemlji, nauku o svemiru i druge oblasti svemirske saradnje i sprovele mnoge razmene u oblastima zajedničkog interesa.

Amandman Volf, usvojen od strane Sjedinjenih Američkih Država 2011. godine, negativno je uticao na razmenu između svemirskih agencija dve zemlje.

Sjedinjene Američke Države su 2015. predložile uspostavljanje mehanizma dijaloga o civilnom svemiru između Kine i Sjedinjenih Američkih Država pod vođstvom njihovog Stejt departmenta, na šta je Kina aktivno odgovorila. Do sada su održana tri dijaloga, ali četvrti treba da organizuju SAD još nije sazvan, uprkos ponovljenim naporima Kine.

Do sada je CNSA potpisala više od 170 sporazuma o saradnji ili memoranduma o razumevanju sa više od 50 zemalja, svemirskih agencija i međunarodnih organizacija u ime kineske vlade.

Kina se raduje široj i dubljoj međunarodnoj razmeni i saradnji u svemiru sa drugim zemljama u interesu naučnog istraživanja i opšteg dobra čovečanstva, navodi se u saopštenju.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.