U trendu

Misteriozni izum

IT je prvi put spomenut u javnosti na sajtu Inside.com, u januaru 2001. godine, kada je najavljen novi izum pronalazača Dina Kejmena (Dean Kamen, 50, SAD), čoveka koji je patentirao više medicinskih uređaja i pomagala, uključujući i prvu prenosivu insulinsku pumpu za dijabetičare, aparat za dijalizu veličine kofera i invalidska kolica koja mogu da se penju uz stepenice. Posle prvog pominjanja njegovog novog izuma, počele su spekulacije na temu šta bi to moglo da bude. Dejvid Kejmen je ostajao uporan u svojoj tajnovitosti, i samo napomenuo da je reč o revolucionarnom prevoznom sredstvu.

Misteriozni izum je počeo da zaokuplja maštu brojnih radoznalaca, od kojih su neki čak i pokrenuli sajtove na tu temu, a na Internetu su se pojavili i forumi i chat sobe u kojima su posetioci nagađali i sa nestrpljenjem očekivali „IT“, kome je radni naziv u međuvremenu promenjen u „Ginger“. Bilo je mnogo onih koji su pretpostavljali da je reč o automobilu na vodonik, preko onih koji su pomišljali na novi tip invalidskih kolica, pa sve do bizarnih ideja poput „sklopivog automobila koji može da stane u tašnu“.

Najzad, novi pronalazak je predstavljen javnosti, nimalo ne razočaravši brojne „fanove“ koji su očekivali nešto zaista neobično i revolucionarno. Prevozno sredstvo, koje ima dva točka, kreće se pomoću baterija i ima ručicu za upravljanje, dobilo je konačan naziv – „Segway“. Namenjeno je, pre svega, kretanju kroz prometne gradske ulice, gde zagušen saobraćaj tanji živce vozačima. Može da se kreće brzinom od oko 27 km/h, i sa jednim punjenjem baterija prelazi do 27 kilometara. Pošto baterije „iscure“, mogu se ponovo napuniti priključivanjem na običnu utičnicu.

Ono što je zaista novo i neobično jeste princip pomoću koga se kreće i manevriše ovo vozilo: u njega je ugrađen kompleksan sistem žiroskopa i senzora, koji imaju ulogu poput one koju ima unutrašnje uvo za naš osećaj ravnoteže i koordinacije pokreta, i ugrađen kompjuter koji obavlja istu funkciju u toku kretanja kao i naš mozak. Senzori beleže promene položaja tela 100 puta u sekundi, i na osnovu toga određuju smer i brzinu kretanja. Kada se vozač nagne napred, „Segway“ krene napred, i obrnuto. Ručica služi za skretanja i dodatna podešavanja smera kretanja.

Pronalazač tvrdi da za njegov izum led, sneg, pa čak i stepenice, nisu nikakav problem, a namerava da u njega ugradi i motor na vodonik, kao i novi pogonski uređaj koji nosi naziv „Stirling“. Na tržištu će se „Segway“ pojaviti u narednu godinu dana, a koštaće oko 3.000 dolara. Sa cenom održavanja od pet centi na dan, i uz buduća pojeftinjenja samog vozila, ovaj svojevrsni romobil bi mogao da postane vrlo privlačan ne samo za kupce u visoko razvijenim gradskim sredinama već i za stanovnike zemalja u razvoju. Ono što je vrlo bitno, i što Din Kejmen naročito ističe, jeste činjenica da je „Segway“ potpuno ekološki čist, i da njegova upotreba rešava problem saobraćajnog zagađenja u prenatrpanim gradovima.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.