U trendu

Rambus tuži konkurente

Poznati proizvođač memorijskih komponenti, kompanija Rambus iz Los Altosa, Kalifornija, ušla je u prvi od nekoliko sudskih sporova koji bi trebalo da opredele njenu budućnost.

Predstavnici ove kompanije su se, za početak, suočili pred sudom u Virdžiniji sa predstavnicima nemačke kompanije Infineon Tehnologies iz Minhena. Kažemo “za početak”, jer je ovo samo prvi u nizu sporova po tužbama Rambus-a, a povodom navodnih kršenja patentnih prava ove kompanije.

Tužbe su podnete jer su Infineon i još nekoliko kompanija odbili da Rambus-u plate nadoknadu za licencu za patentna prava na memoriju sa istovremenim dinamičkim neposrednim pristupom (Synchronous Dynamic Random Access Memory, SDRAM), najčešći tip memorije koji se danas sreće kako u stonim, tako i u prenosivim računarima. Rambus je novčanu nadoknadu zatražio još početkom 2000, u vreme kada se alternativna tehnologija Rambus DRAM (RDRAM), takođe zasnovana na patentima Rambus-a, još nije bila pojavila u proizvodnji.

Velika većina proizvođača se u početku opirala ovakvim nastojanjima kompanije Rambus, ne zbog toga što su smatrali njena patentna prava spornim, već zato što je SDRAM specifikacija razvijena pod okriljem Zajedničkog inženjerskog saveta za elektronske uređaje (Joint Electron Device Engineering Council, JEDEC), organizacije osnovane još (daleke) 1960. godine, sa zadatkom da brine o tehničkim standardima komponenti kako bi se obezbedila uzajamna kompatibilnost proizvoda različitih proizvođača. Sve dok Rambus nije počeo da traži da mu se plaća po osnovu licence, njegovi patenti su bili u fondu DRAM patenata, i svaka kompanija koja je htela da proizvodi dinamičke memorije sa neposrednim pristupom mogle je da ih dobije besplatno.

Međutim, talas otpora je brzo splasnuo, pa su kompanije počele da potpisuju licencne ugovore sa Rambus-om – na ovakav potez prva se odlučila Toshiba, koja je takav ugovor potpisala u junu 2000. No, određeni broj proizvođača ostao je veran svom prvobitnom stanovištu i odbio je da potpiše licence ugovore sa Rambus-om: tu spadaju Infineon, Micron Technology iz Ajdahoa i Hynix Semiconductor, tj. bivši Hyundai Electronics Industries Co. Ltd. iz Južne Koreje.

Rambus je, naravno, očekivao da će sve biti brzo gotovo, ali je ubrzo došlo do odlaganja parnica – a čim bi jedna bila odložena, odlagale su se i ostale.

Spor sa Infineon-om zakazan je za 18. maj, dok su parnice sa druge dve kompanije “datovane” za septembar. Paralelno sa američkim suđenjima, Rambus spor protiv Micron-a (protiv koga je tužbu podigao u američkoj državi Delaver, dok će parnicu protiv Hynix-a voditi u Kaliforniji) vodi i pred jednim sudom u Italiji.

Ovi sporovi su značajni, jer ne samo da će odlučiti sudbinu kompanije Rambus, već će dugoročno definisati kurs politike cena u ovom sektoru. Analitičari smatraju da, ukoliko Infineon izađe kao pobednik, to znači mnogo liberalnije tržište memorije, što podrazumeva i veću konkurenciju i brži pad cena, dok će pobeda Rambus-a, pak, značiti veće cene komponenti, pa samim tim i veće cene konačnih proizvoda u maloprodaji.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.