U trendu

Solarni avion sutra završava put oko sveta

Solarni avion Solar impuls 2 pribliÅŸava se Abu Dabiju, gde sutra u zoru zavrÅ¡ava put oko sveta bez kapljice goriva, Å¡to će biti prvi put da je ovakav poduhvat ostvaren.

Pilot Bertran Pikar (Bertrand Piccard), Å vajcarac, trebalo bi ukoliko ne bude nepredvidjenih okolnosti, da prizemlji avion sutra u zoru na aerodrom Al-Baten blizu glavnog grada Ujedinjenih Arapskih Emirata, odakle je krenuo 9. Marta 2015. godine na pustolovinu od 42.000 kilometara bez kapljice goriva.

Avion stişe iz Kaira gde je više od sedmice čekao povoljne klimatske uslove.

Pikar (58 godina) i 63-godišnji sunarodnik Andre Boršberg (Borschberg), koji su se smenjivali u avionu, predstaviće svoje iskustvo kao način da promovišu korišćenje obnovljivih energija na konferenciji za novinare koju organizuju zvaničnici Masdara, ekološkog grada koji se gradi u naftnom emiratu Abu Dabi, koji je i jedan od finansijera projekta.

Solar impuls 2, teÅŸak 1,5 tona, a veliki kao avion boing 747, leteo je na prosečnom brzinom od 80 kilometara na čas zahvaljujući baterijama koje skladiÅ¡te sunčevu energiju uz pomoć 17.000 fotovoltaičnih ćelija na krilima.

„Pokrenuo sam projekat @solarimpulse 2003. godine kako bih preneo poruku da se čistim energijama moÅŸe ostvariti nemoguće“, naveo je Pikar na druÅ¡tvenoj mreÅŸi Tviter.

Obletanje oko sveta na najviše 8.500 metara visine trajalo je više od godinu dana i četiri meseca, a bilo je predviđeno da put traje pet meseci, od čega 25 dana leta.

Nakon Abu Dabija, sletao je u Omanu, Indiji, Birminiji, Kini, Japanu, a na Havajima je nepredvidjeno ostao nekoliko meseci iz tehničkih razloga, pre preletanja Severne Amerike, nakon čega je preleteo Atlantik, sleteo u Sevilju i 13. jula otišao u Kairo.

Betran Pikar je prvi put put preÅ¡ao Atlantik (6.765 kilometara), dok je Andre BorÅ¡berg uÅ¡ao u legendu etapom iznad Pacifika, odnosno 8.924 kilometra za malo manje od pet dana i pet noći (od 28. juna do 3. jula 2015. godine), Å¡to je najduÅŸi samostalni let ikada ostvaren,

Dva Å vajcarca smenjivala u pilotskoj kabini, kokpitu, od 3,8 kvadratnih metara bez klime i grejanja, a imali su maske za kiseonik za disanje i toalet.

Kabina je obloşena izolacionom penom kako bi ublaşila ekstremne temperature tokom leta, od minus 40 do plus 40 stepeni Celzijusa. 

Zbog ovakvih uslova Andre Boršberg je rekao da je ljudski izazov bio veći od tehničkog.

„Dremali smo po 20 minuta. Radili veÅŸbe u kabini, po pola sata ujutru i popodne, inače nakon nekoliko dana ne bismo mogli da pokrećemo ruke i noge“, objasnio je Pikar novinarima u Kairu pre polaska za Abu Dabi.

„Veoma skoro biće putnika u avionima na struju koji će se puniti na tlu“, smatra Pikar, koji smatra da će za putnike na solarnim avionima biti potrebno malo viÅ¡e čekanja.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.