U trendu

Windows XP – šta nas očekuje?

Budući operativni sistemi biće onoliko dobri, koliko mogu da ponude na području Interneta i korišćenja njegovih mogućnosti. Svetska mreža postaje nezaobilazni deo svakodnevnog života, „mesto“ na kome ćemo se zabavljati, medij pomoću koga ćemo se informisati, sredstvo kojim ćemo komunicirati, „biblioteka“ u kojoj ćemo čitati, „kancelarija“ u kojoj ćemo raditi… Microsoft je odlučio da novom verzijom Windows-a omogući što bolje iskorišćavanje kapaciteta Interneta i, na jednom mestu, okupi sve neophodno za rad i zabavu na mreži.

Osobine Windows-a XP, kao što su veća stabilnost i bolje korišćenje memorije, ne impresioniraju previše buduće korisnike. Upravo je to ocena mnogih analitičara, koji smatraju da promocija ovakvih vrednosti neće privući preveliki broj kupaca. Korisnici su navikli na ovakve priče, koje su se, najčešće, pokazivale netačne ili preterane. Ono što bi moglo da ih privuče jesu nove usluge, konkretni servisi, lakše korišćenje. Microsoft se, iz ovih razloga, i koncentrisao na konkretnu ponudu – PC kao komunikacioni centar.

U prvom talasu korišćenja kompjutera, najprivlačnije su bile mogućnosti obrade teksta i tabelarnih proračuna; drugi talas je počeo željom da se korisnici povežu na Internet; treći talas započinje omogućavanjem lake i efikasne komunikacije putem mreže. Upravo je ovo procena Microsoft-a, koji će u novom operativnom sistemu, kao jedan od glavnih aduta, ponuditi softversko rešenje Windows Messenger (na slici).

Popularnost elektronske pošte, koja je potisnula tradicionalno pismo, i desetine miliona korisnika instant messaging servisa (ICQ, AOL, Odigo, Yahoo! Messenger…), pokazatelji su važnosti PC-ja kao komunikacionog sredstva. Pomenutom aplikacijom, koja će biti integralni deo Windows-a XP, Microsoft objedinjava sve postojeće servise, olakšava njihovo korišćenje i poboljšava kvalitet prenosa.

Windows Messenger nudi sve na jednom mestu: komunikaciju putem teksta, glasa, videa, deljenje aplikacija i saradnju, Internet-telefoniju, slanje poruka na mobilni telefon ili pejdžer… Ideja je da se sve ovo omogući „jednim klikom“, tj. da se proces maksimalno pojednostavi. Uz to, cilj je bio i poboljšati kvalitet komunikacije: Microsoft obećava kvalitet online-razgovora bolji od onog kod fiksne telefonije i bolji prenos videa, odnosno kvalitetnije video-konferencije.

Analitičari smatraju da bi ovakva ponuda mogla da privuče veliki broj novih korisnika – posle ponuda tipa „jednostavno radi“, budući kupci, ovoga puta, dobijaju konkretniju sliku o novom operativnom sistemu. Windows Millenium i 2000 prodati su u mnogo manjem broju primeraka no što se očekivalo – obećanja o većoj stabilnosti bila su previše apstraktna da bi se veći broj korisnika odlučio za promenu. Da li će novi operativni sistem prekinuti niz (relativnih) neuspeha? Odgovor ćemo dobiti posle oktobra 2001. godine, za kada je zakazan zvanični početak prodaje.

Srodne teme:

  • ActiveBuddy – budućnost instant messaging servisa (I deo)
  • ActiveBuddy – budućnost instant messaging servisa (II deo)
  • Internet telefonija (I deo)
  • Internet telefonija (II deo)

    Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.