U trendu

Ah, to sunce

Koliko god saveta čuli na radiju i televiziji da se ne izlažu suncu u dugim intervalima, ljudi se nikada neće odvići od ove navike. I baš kada je 40 stepeni u hladu, svi će pohrliti na Adu ili na bazene, u nameri da se rashlade. Niko ne razmišlja o tome da će ih na putu do toliko željenog hladnog bazena verovatno „opaliti“ sunce i da će sve vreme kupanja biti izloženi njegovim neumoljivim zracima.

Ako ste pak već prošlog vikenda zaradili opekotine, čitajte pažnjivo sledeće savete:

  • redovno stavljajte hladne obloge na opekotine
  • često se tuširajte ili kupajte
  • više puta dnevno nanosite kreme za umirivanje kože sa aloa verom na opekotine
  • aspirini mogu donekle ublažiti bol koji izazivaju opekotine

Blaga groznica ili glavobolja česti su pratioci opekotina. U tom slučaju, najbolje je da legnete u što hladniju, zamračenu i mirnu prostoriju. Glavobolja može biti prouzrokovana i dehidratacijom, pa zato unosite što više tečnosti.

Malo toga možete učiniti da sprečite ljuštenje kože, jer je to neizbežni deo procesa njenog oporavljanja. Lonsion može pomoći u tome da se ublaži svrab. Potražite i neki lonsion za hlađenje kože koji se koristi posle sunčanja.

Ako ste „zaradili“ i plikove, onda je veoma važno da učinite sve da biste sprečili njihovo pucanje. Nikako nemojte oblačiti odeću preko plikova, niti ih prekrivati bilo čim, osim oblogama. U ovakvim slučajevima izgorele kože, dobro rešenje je stavljanje gaze preko plikova. Ukoliko pribegnete ovom rešenju, a plikovi na vašoj koži puknu, gazu morate često menjati, kako biste sprečili infekciju. Mazanje antibiotičke masti preko naprslih plikova svakako se preporučuje, ali samo ako oštećenu kožu prekrijete sterilnom gazom. Gazu morate menjati jednom dnevno! Pri uklanjanju, staru gazu obavezno malo pokvasite, jer će to ublažiti bol pri povlačenju sa kože.

Sutra ćete moći da saznate ponešto i o narodnim lekovima.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.