Kontraceptivna sredstva nove generacije

Kontracepcija se može podeliti na mušku i žensku, na oralnu i mehaničku ili, grubo rečeno, s obzirom na način sprečavanja trudnoće. Muška kontracepcija sastoji se u mehaničkom sprečavanju sperme da dospe u telo žene. Kontracepcija kod muškarca poznaje još jedino metod sterilizacije, tj. vesektomiju. Ženska kontracepcija je raznovrsnija i podrazumeva mehaničke i hormonske metode. Pored ženskog kondoma, dijafragme i spirale kao mehaničkih kontraceptiva, postoje pilule kao hormonska kontracepcija i spermicidi koje žene mogu koristiti tokom seksualnog odnosa u vidu pene (muškarci takođe koriste spermicid, ali se on nalazi unutar kondoma).

Hormonska kontracepcija, međutim, ne mora uvek biti u vidu pilule.

  • Kontraceptivna injekcija

Jedan od poznatijih kontraceptiva ove vrste jeste i proizvod pod nazivom Depo-Provera. Princip dejstva ovog kontraceptiva identičan je principu dejstva kontraceptivne pilule, uz razliku u načinu unošenja. Ovaj način kontracepcije je 99% efikasan, a jedna injekcija štiti od neželjene trudnoće naredna tri meseca. Kontraceptivnu injekciju, kao i svaku drugu injekciju, daje lekar ili medicinska sestra u ruku ili u stražnji mišić. Injekcija se dobija najčešće tokom prvih pet dana od početka menstruacije.Izdaje se samo na lekarski recept, kao i pilule za kontracepciju.

  • Neželjeni efekti

Ovaj metod kontracepcije primenjuje se kod zrelijih žena, jer ga je, kao snažnu hormonsku terapiju, neophodno primeniti na jedan zreo i ustaljen organizam. Zabeleženo je da mnoge žene tokom prve godine primanja ove injekcije imaju probleme sa proređivanjem menstruacija i produžavanjem njihovog trajanja. Neke žene su pak iskusile i totalni prestanak svakog krvarenja tokom prve godine uzimanja ovog kontraceptiva.

  • Kontraceptivni implanti

To su plastične cevčice veličine palidrvca koje lekar mora umetnuti pod kožu u predelu nadlaktice, i to pod lokalnom anestezijom. Implant sadrži hormon progesteron, baš kao i mini kontraceptivna pilula ili injekcija. Funkcioniše na istom principu, sprečavajući ovulaciju i debljajući cervikalnu sluzokožu i čineći je tako manje akceptivnom za jajašca. Jedno od poznatijih sredstava ove vrste jeste i proizvod pod imenom Implanon. Ovaj proizvod omogućava zaštitu od neželjene trudnoće najmanje tri godine. Samo u SAD-u je blizu 800.000 žena u nekom trenutku svog života imalo kontraceptivne implante.

  • Neželjeni efekti

Svaki kontraceptiv koji se bazira na hormonima izaziva manje probleme, kao što su neregularna krvarenja, glavobolja, akne i preosetljivost dojki, a može se dobiti jedino na lekarski recept.

  • Kontraceptivni flasteri

Flasteri funkcionišu na isti način kao i kontraceptivne pilule, s tim što se u ovom slučaju hormoni unose preko flastera koji je pričvršćen za kožu.

Uskoro ćemo vam u ovoj rubrici predstaviti priču o sterilizaciji, kao metodu trajne kontracepcije. Sledi i priča o kontraceptivu za hitne slučajeve – „jutro posle“ piluli.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com