U trendu

„Najpametniji“ nisu popularni

Odlučna ste osoba koja zna šta hoće (ili bar uglavnom zna šta hoće) i koja se trudi da ne dopusti nikome da joj određuje šta da radi, onoliko koliko je moguće (ne isplati se baš stalno ratovati sa roditeljima i nastavnicima zbog svake sitnice, a i nema razloga za ratovanje kada od vas traže sasvim razumne stvari). Takav stav je super, samo pripazite da sa njim ne odete predaleko. Kako znati da idete predaleko i šta uopšte predaleko znači? Znači da vaša sloboda ugrožava slobodu drugih, a što se "kako" tiče, jedan od vrlo jasnih pokazatelja može biti ako vaše društvo smatra da se stalno "pravite najpametniji" i ako zahteva da promenite svoje ponašanje, što vi odbijate.
O čemu se ovde radi? Reč je o tome da se veoma promoviše da budete svoji i da ne dopuštate nikome da vam naređuje. Kada ste sami, to je sasvim lako ostvariti, ako imate iole samostalnosti; međutim, kada ste u društvu, može biti ne baš jednostavno odrediti neke granice i koji su kompromisi prihvatljivi – a kompromisi u društvu su neophodni.
Naime, sasvim je u redu da ne želite da radite nešto što vam se ne radi, ali to vam ne daje nikakvo pravo da nekome drugom određujete šta će on ili ona da rade – jer se tada više ne radi o vašoj ličnoj slobodi, nego o tiranisanju drugih. U društvu koje čine osobe koje ipak nisu u svemu iste teško da će baš svi u baš isto vreme želeti da rade iste stvari – i tada je neophodan dogovor.
Taj dogovor znači da će neki iz društva ponekad raditi nešto što im u tom trenutku baš i nije pri vrhu liste prioriteta. Dogovor se, u principu, napravi tako da se većina složi oko nečega (recimo, oko mesta za izlazak), i to onda prihvate svi (osim ako je nekome to-i-to mesto za izlazak baš odvratno); drugi put biće napravljen drugačiji dogovor, koji nekim drugim članovima ekipe neće biti baš sasvim po volji, ali će ga prihvatiti, kao pravi timski igrači.
E, sad, ako su dogovori koje pravi vaše društvo takvi da vam se nikad ili skoro nikad ne dopadaju, moguće je da se družite sa pogrešnim ljudima, koji nisu loše osobe, ali jednostavno imaju drugačija interesovanja nego vi. Tada ne bi bilo loše da potražite drugo društvo, neko u koje ćete se po interesovanjima bolje uklopiti. Ukoliko je jedini problem to što vaše društvo odbija da uvek bude onako kako vi kažete, tada bi trebalo da preispitate sebe, da postanete kritičniji prema sebi i da se potrudite da bolje razumete ljude sa kojima se družite. "Ekipa" može da funkcioniše samo ako svi imaju ista prava i obaveze – a to da jedna osoba određuje svima ostalima šta će da rade nikako se ne uklapa u tu sliku.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.