U trendu

Šta se gleda? „Krupna riba“

Tražite neki zanimljiv film, nešto što može „cela ekipa“ da gleda, nešto što će vas nasmejati, a da bude i pametan film, nešto o čemu možete da razmišljate? Ne mora da bude pravljeno baš za tinejdžere (ionako ne gledate samo filmove za tinejdžere), ali da bude zabavno i duhovito, a ne neko „smaranje“? U tom slučaju, preporučujemo vam najnoviji film Tima Bartona („Sleepy Hollow“ sa Džonijem Depom i Kristinom Riči, „Betmen“, „Bitlđus“…) – „Krupna riba“.

„Krupna riba“ je film o odnosu oca i sina; takođe, to je priča o neverovatnom čoveku, sposobnom da od krajnje običnog života putujućeg trgovca napravi bajku, sa sve vešticom, vukodlakom, dobroćudnim (ali često veoma gladnim) džinom, pesnikom koji je postao pljačkaš, da bi potom postao veoma uspešan biznismen sa Volstrita, prelepim čudesnim gradićem iz koga niko ne želi da ode i ogromnom neuhvatljivom ribom. O čemu se ovde radi?

Mladi Vil Blum se na sopstvenom venčanju posvađa sa ocem, Edvardom Blumom, čovekom koga svi vole. Tri godine otac i sin ne razgovaraju; međutim, Vilova supruga ostaje u drugom stanju, a Edvard se teško razboli. Pošto će uskoro postati otac, Vil želi da raščisti odnose sa Edvardom; želi da shvati kako i zašto su njihovi odnosi postali tako loši kako ne bi i sam napravio sličnu grešku sa svojim detetom. Tako Vil i njegova supruga odlaze kod Vilovih roditelja da pomognu u nezi Edvarda, a trogodišnje ćutanje između oca i sina se prekida (sve to dešava se u prvih deset minuta filma).

Kroz Vilove razgovore s ocem, priče njegovog oca, kao i kroz Vilova sećanja na priče koje mu je otac (inače odličan pripovedač) pričao, saznajemo kako je tekao Edvardov život. Sve Edvardove priče o njegovom životu su poput bajki, sa likovima iz bajki, i Vil nije sklon da poveruje ni u jednu reč (da li biste vi verovali nekome ko vam kaže da je radio za vukodlaka?). Međutim, Vil polako shvata da to što mu otac priča nije laž, već njegovo viđenje stvari; Edvard je u stanju da u nečemu sasvim običnom uvek nađe čudesno, kao i da u najneprijatnijem čoveku nađe (i, za divno čudo, i probudi) dobrotu.

Film obiluje komičnim situacijama, jer Edvard sve nezgode koje su mu se dešavale (a bilo ih je puno) predstavlja kao nešto smešno; isto tako, sklon je preuveličavanju (blago rečeno), pa imamo, između ostalog, scenu u kojoj voljenoj devojci poklanja narcise (njeno omiljeno cveće) iz pet država (dovoljna količina da popuni jednu veću livadu). Devojkama će se dopasti romantika i humor Edvardovih priča; dečacima će se dopasti Edvardova snalažljivost, inventivnost, kao i sposobnost da dobije ono što želi. Svi bi iz ovog filma mogli da nauče kako da iz svake situacije izvuku nešto pozitivno i kako da od svog života naprave bajku (i to sa minimalnim materijalnim sredstvima – uopšte nije neophodno biti ni bogat ni slavan).

Definitivno film za celo društvo, a može da posluži i da „smuvate“ onu simpatičnu devojku.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.