U trendu

Lako se gaji, a spasava zdravlje: Postavite ovu biljku u svoj dom i trajno se oslobodite buđi i vlage

Sjajan izbor za sobnu baštu za vreme grejne sezone i hladnih meseci

Hladan vazduh napolju i toplota u kući, odnosno stanu savršena su kombinacija za stvaranje kondenzacije koja može da izazove pojavu buđi na zidovima i u unutrašnjosti ormara.

Ali to ne znači da morate da trošite novac na kupovinu uređaja koji će eliminisati vlagu. Biće dovoljno da u stambeni prostor unesete biljke koje imaju moć da upiju vlagu i da zahvaljujući tome budu još bujnije i raskošnije.

U sobno cveće koje će eliminisati višak vlage spadaju sobne palme, spatifilum (poznat i kao ženska sreća), kao i engleski bršljan i tilandsija.

Foto:Pixabay/manfredrichter

Kad je reč o suzbijanju buđi, engleski bršljan je na vrhu liste. Da bi ova biljka bila što bujnija, stavite je blizu direktnog izvora svetlosti i redovno je zalivajte. Ipak, povedite računa ako u domu imate malu decu ili kućne ljubimce, jer engleski bršljan spada u otrovne biljke.

I palme su odlične u kontroli nivoa vlažnosti vazduha u zatvorenom prostoru. One sprečavaju pojavu buđi tako što putem lišća upijaju višak vlage. Kao i engleskom bršljanu, i palmama prija vlažno zemljište. Ipak, za razliku od bršljana, sobne palme ne vole da budu izložene direktnom svetlu – više će im prijati boravak u poluseni.

Spatifilum uspeva i u poluseni i na svetlosti, takođe voli vlažno zemljište i kao i engleski bršljan i palma upija višak vlage iz vazduha. Ova sobna biljka, koja je na našim prostorima poznata i pod nazivom ženska sreća, toksična je kao i engleski bršljan, pa bi saksiju trebalo držati daleko od domašaja dece i kućnih ljubimaca.

Mnoge domaćice uzgajaju spatifilum u kupatilu, jer se pokazalo da za svega nekoliko sati može da upije višak vlage i spreči pojavu buđi na zidovima.

Tilandsija je biljka u obliku levka sa trouglastim listovima, a specifična je po tome što može da opstane i u saksijskoj zemlji i u staklenoj posudi bez ikakve podloge. Ukoliko se opredelite da tilandsiju gajite u staklenoj posudi, biće dovoljno da je jednom sedmično spustite u čašu sa vodom i ostavite da tako odstoji petnaestak minuta. Toliko vremena će, naime, biti dovoljno da biljka apsorbuje dovoljnu količinu vode za sedam dana.

Tilandsija je poznata kao savršeni odvlaživač vazduha, pa je postavite u svakoj prostoriji u domu u kojoj postoji rizik od pojave kondenzacije.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.