U trendu

Pametni i jeftini trikovi: Rešite se rđe pomoću stvari iz koje imate u svojoj kuhinji

Rđa nije samo trn u oku. Ako se ne ukloni na vreme, kreće na put uništenja, postepeno uništavajući metalne konstrukcije oko vašeg doma.

Međutim, to ne znači da su komercijalna sredstva za uklanjanje rđe jedino rešenje. Sastojci koji vam mogu pomoći da se rešite rđe verovatno se mogu naći u vašim kuhinjskim ormarićima.

Od limuna do sode bikarbone, sirćeta i aluminijumske folije, imate ceo arsenal predmeta i namirnica u ostavi koje će vam pomoći da se na prirodni način rešite mrlja od rđe, prenosi HouseDigest.

Rđa (ili oksid gvožđa) nastaje kada gvožđe ili legura gvožđa dođu u kontakt sa mešavinom kiseonika i vlage tokom dužeg vremenskog perioda. Za projekat uklanjanja rđe, naoružajte se rukavicama i zaštitom za oči kada rukujete kiselim supstancama kao što su sirće i limunska kiselina, jer one nisu posebno nežne za kožu. A pošto je vaš cilj da sačuvate zarđale predmete, a ne da ih uništite, nežno ribajte. Na kraju, razmislite o zaštiti očišćenog predmeta premazom ulja kako biste sprečili ponovno nakupljanje rđe.

Limunov sok i soda bikarbona

Dodavanje limunovog soka i sode bikarbone u borbu protiv rđe može promeniti igru, posebno za čelične površine. Tajna je u limunskoj kiselini u limunovom soku, koja uz pomoć vode razbija rđu, dok blago abrazivna tekstura sode bikarbone pomaže u njenom uklanjanju. Započnite ovaj trik za uklanjanje rđe mešanjem limunovog soka i sode bikarbone da napravite gustu pastu. Nanesite ovo na mrlje od rđe i ostavite da odstoji 30 minuta. Kada istekne vreme, namažite pastu vodom, izribajte zarđalu površinu starom četkicom za zube ili abrazivnim sunđerom, a zatim sve operite vodom.

Aluminijumska folija i so

Aluminijumska folija i so za uklanjanje tvrdokorne rđe sa nameštaja na otvorenom zvuče kao bapske priče, ali su ukorenjene u čistoj nauci. Reč je o galvanskoj koroziji, vrsti elektrohemijskog procesa u kome jedan metal korodira kada dođe u kontakt sa drugim u prisustvu elektrolita. U ovom slučaju, kada usoljeni aluminijum stupi u interakciju sa rđom, dolazi do suptilne razmene elektrona, uklanjajući rđu. Za ovu vrstu čišćenja potrebno je napraviti koncentrovani rastvor soli. Zatim natopite zgužvanu aluminijumsku foliju rastvorom pre nego što istrljate zarđala područja. Ako se aluminijum osuši pre nego što je posao završen, ponovo ga navlažite i nastavite sa ribanjem. Na kraju, obrišite površinu čistom, vlažnom krpom.

Sirće

Cenjen kao svestrani kuhinjski dodatak koji elegantno prelazi u zadatke čišćenja, sirće je naoružano da se bori protiv rđe zbog sadržaja sirćetne kiseline, a veće koncentracije daju najbolje rezultate. Oslobodite magiju sirćeta – natopite zarđale alate u nerazređeno belo sirće. Ostavite da se namače nekoliko sati – tako da sirćetna kiselina ima dovoljno vremena da učini svoju magiju. Nakon namakanja, koristite čvrstu četku za ribanje da uklonite labavu rđu, očistite vodom sa sapunom, dobro isperite i osušite da biste otkrili sjajne površine bez rđe. Nanesite sirće direktno na zarđalu površinu većih predmeta umesto da ga namačete.

Limun

To je jednostavna hemija u kojoj limunska kiselina u limunu razlaže lagani do umereni oksid gvožđa radi lakšeg uklanjanja. Pospite malo soli na zarđali metal, iscedite svež limun preko sloja soli i ostavite mešavinu limunove soli da odstoji na metalnoj površini oko dva sata pre nego što je istrljate limunovom korom. Tvrdokornije mrlje zahtevaju upotrebu većih alata: sunđera za ribanje, žičanih četkica ili čelične vune. Na kraju isperite ostatke vodom.

Kečap

Kečap, uobičajeni kuhinjski sastojak, krije neverovatnu sposobnost prirodnog uklanjanja rđe. U kiseloj slatkoći nalazi se sirće, moć sirćetne kiseline koja može da razbije tvrdokornu prljavštinu i mrlje od rđe. Obilno nanesite kečap na zahvaćeno područje, a zatim ga ostavite da deluje 30 minuta (ili nekoliko sati ako su mrlje jače). Nakon što se čekanje završi, dobro isperite ili obrišite mekom krpom. Oprez: Temeljno osušite predmet nakon ispiranja vodom, jer je voda jedan od primarnih uslova za stvaranje rđe. Tretirajte sve preostale mrlje drugom nanošenjem kečapa.

So

Dvostruka funkcija soli kao sredstva za uklanjanje rđe proizilazi iz njene abrazivnosti, koju možete pojačati kiselom tečnošću da bi se formirala abrazivna mešavina koja se razgrađuje i uklanja mrlje od rđe pri kontaktu. Da biste koristili so za borbu protiv rđe, napravite gustu pastu od soli i kisele tečnosti, kao što je sirće ili limunov sok, a zatim nanesite ovu mešavinu na zarđala područja. Dajte zamci dovoljno vremena da započne svoju kampanju ubijanja rđe. Kada je pobeda neminovna, koristite meku četku da očistite ostatke poraženog neprijatelja. Na kraju, isperite sveže očišćenu površinu sapunom i vodom pre sušenja papirnim ubrusom ili čistom krpom.

Krompir

Sirovi beli krompir zauzima malo verovatno centralno mesto u borbi protiv rđe na otvorenom metalnom nameštaju ili posudama od livenog gvožđa, a sve zahvaljujući svom bogatom sadržaju oksalne kiseline. Prirodna kiselina deluje tako što razbija mrlje i olakšava njihovo uklanjanje. Isecite krompir, umočite ga u sodu bikarbonu ili deterdžent za pranje sudova i utrljajte ga na zarđalo mesto. Isperite i ponovite po potrebi, pazeći da koristite krompir dok je još svež i sočan za najbolje rezultate. Kada mrlje izblede ili nestanu, isperite predmet ispod slavine pre nego što ga obrišite suvom krpom od mikrovlakana, prenosi N1.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.