Zamija vam je požutela? Evo kako da je spasite pre nego što bude kasno

Zamija je omiljena sobna biljka zbog svoje otpornosti i elegantnog izgleda, ali čak i ona može pokazati znakove stresa – najčešće kroz žute listove. Ako ste primetili da vaša biljka gubi boju, vreme je da reagujete.

Najčešći uzroci žućenja listova

Jedan od glavnih krivaca je prekomerno zalivanje. Zamija je sukulentna biljka i ne podnosi natopljen zemlju – to može dovesti do truljenja korena. Drugi uzrok je nedostatak svetlosti. Iako toleriše senku, potpuna tama može oslabiti biljku. Tu su i nedostatak hranljivih materija, kao i napad štetočina poput paukova i štitastih vaši.

Kako da sprečite problem

Prvo, obezbedite umereno zalivanje – pustite da se zemlja potpuno osuši između dva zalivanja. Koristite saksiju sa dobrom drenažom. Postavite biljku na mesto sa indirektnim svetlom, izbegavajući direktno sunce. Tokom proleća i leta, dodajte balansirano đubrivo svaka dva meseca. Redovno proveravajte listove i stabljike na prisustvo štetočina.

Šta da radite ako su listovi već požuteli

Odsecite žute listove čistim makazama kako biljka ne bi trošila energiju na njih. Ako je zemlja previše vlažna, presadite biljku u novu, dobro dreniranu zemlju. U slučaju prisustva štetočina, koristite odgovarajući pesticid ili fungicid, pažljivo prateći uputstvo. Prilagodite režim zalivanja i pustite da se zemlja suši dublje pre sledeće hidratacije.

Zamija može da se oporavi – ali uz vašu pomoć

Uz pravilnu negu, zamija se može vratiti u punu formu. Ključ je u balansu svetlosti, vode i hranljivih materija. Ne ignorišite prve znakove stresa – reagujte na vreme i uživajte u zdravoj, zelenoj biljci.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com