U trendu

„Fenomen varalice“ (3)

„Fenomen varalice“ mogu da prouzrokuju i stereotipna očekivanja povezana s polom ili godinama, naročito ako se osoba nalazi na autoritativnoj poziciji – osoba se može opredeliti da krije svoje prave sposobnosti i svoje pravo ja, kako bi se uklopila u sliku „normalnog i prihvatljivog“. Brzo unapređenje i nagli uspon u karijeri umeju da stvore dodatni problem, jer se stvori jaz između onoga kako osoba vidi sebe i kako je drugi vide (drugi je vide, recimo, kao veoma perspektivnog mladog šefa, dok su njene misli još uvek na staroj, znatno nižoj poziciji dok se trudila da stekne novu).

Kako se izboriti s ovakvim problemom? Kako ne dopustiti da vam uništi život i sve što ste postigli? Za početak, neophodno je shvatiti da imate problem, a zatim shvatiti da taj problem nije nerešiv – i da niste jedini koji ga ima. Pokušajte da odvojite emocije od činjenica – svako se nekad oseća glupo i nesposobno, što ne znači da to i jeste. Ne maltretirajte sebe perfekcionizmom; trudite se da stvari obavite što bolje možete, ali i ako napravite grešku, setite se izreke jednog od najuspešnijih poslovnih ljudi, Henrija Forda, da je pad samo šansa da ponovo počnete inteligentnije.

Ako se osećate drugačije od drugih, a vidite da imate uspeha u poslu, vrlo je verovatno da vam baš ta različitost omogućava uspeh – dakle, to nije razlog zbog koga bi trebalo da se osećate manje vredno. Kad vam je u nečemu potrebna pomoć, ne stidite se da je tražite – i najsposobnijim ljudima potrebna je pomoć, zato i imaju saradnike. Ako započnete novi posao i posumnjate u svoje sposobnosti, setite se da se svako u toj situaciji oseća pomalo izgubljeno, pa ipak većini uspe da dobro obave posao, a jednom kad posao uspešno okončate, prihvatite komplimente, jer ih zaista zaslužujete i jer ste zaista sposobni.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.