U trendu

Geni i način na koji starimo

U doba kada je modni imperativ biti mlad (jao vama ako ne izgledate mlado), jako je veliki broj sredstava, kako kozmetičkih, tako i hirurških, koja pomažu da makar izgledate mladoliko i da na taj način zavarate sve one koji ne znaju kakve su brojke u vašoj krštenici. S druge strane, često se spominje da ćemo u kasnijim godinama ličiti na svoje majke ili već na nekog starijeg ženskog pripadnika familije – drugim rečima, da nam je u genima „zapisano“ kako ćemo ostariti. Onda se neke praktične žene zapitaju – a zašto se maltretirati estetskom hirurgijom (moguće rizike da i ne pominjemo) i zašto gubiti vreme na kozmetiku kada nam je ionako sve zapisano u genima? Ipak, nije nam sve zapisano u genima.

Naime, tačno je da će dobri (ili loši) geni biti zaslužni za naš izgled u starosti – ali ipak ne zavisi sve od gena. Zapravo, prema najnovijim istraživanjima, 20 odsto u načinu starenja zavisi od genetike, dok čak 80 odsto zavisi od načina života.

Da ne bude zabune: način života, kad se o licu radi, ne znači samo kozmetiku i sredstva koja primenjujete ili ne primenjujete na svom licu. Radi se i o ishrani, o količini i vrsti tečnosti koju unosite u sebe, o tome spavate li dovoljno, kakvo vam je psihofizičko zdravlje… Sve su to bitni faktori. Najbitniji od „način života“ faktora jeste prekomerno izlaganje sunčevim zracima – od pomenutih 80 odsto, čak 75 odsto pripisuje se prekomernom izlaganju suncu (ili solarijumu, što se toga tiče).

Dakle, kako će vaše lice izgledati u kasnijim godinama jednim manjim delom zavisi od toga kakvo vam je nasleđe, delom zavisi i od načina nege lica i uopšteno od toga na koji način živite – a apsolutno najviše što možete da učinite za svoj mladalački izgled jeste da se klonite sunca. Ovo ne znači da morate da bežite od sunca kao vampir, ali u bilo koje godišnje doba propisno se zaštitite od sunca – to je najefektnija metoda u borbi sa starenjem kože.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.