U trendu

Neko vas posmatra (2)

Šaljete privatnu elektronsku poštu sa poslovnog kompjutera? To može biti greška, naročito ako u privatnom pisamcetu „pljujete“ po šefu ili firmi. Naime, današnja kompjuterska tehnologija omogućava praćenje interne elektronske pošte u firmama. Omogućava, takođe, i da se prati ko je kako koristio Internet – da li samo u poslovne svrhe, ili i za lično zadovoljstvo. Zato, pazite šta pišete, i odakle, kao i koje sajtove posećujete.

U SAD vaš šef može, i to sasvim legalno, da sazna mnogo više o vama osim pošte koju ste slali. Ukoliko je kompjuter ili laptop na kome radite privatno vlasništvo firme (a uglavnom jeste), vaš šef ima pravo da pregleda sve informacije na toj opremi. Moguće je i registrovanje svih telefonskih poziva, bilo da su na fiksni ili mobilni telefon, ukoliko je poziv bio na račun firme. Vašem šefu su dostupni i svi podaci sa medicinskih ispitivanja i lekarskih pregleda koje je firma naručila.

Takođe, u Americi je kompaniji dostupan pristup i podacima o istoriji bolesti u porodici – to služi tome da znaju za koje su bolesti genetski predisponirani njihovi zaposleni. Tako se može desiti da osoba zaposlena u hemijskoj industriji dobije rak, i da poslodavac tvrdi kako firma nije odgovorna za to, jer je taj radnik genetski predisponiran da dobije rak. Ipak, Kongres trenutno razmatra zakon kojim bi se sprečila „genetska diskriminacija“.

Zastrašujuće, zar ne? To nije sve. U američkim radnjama (kod nas još uvek ne postoji tako uredna evidencija) ostaju podaci o vama (naročito ako ste platili karticom): koju ste robu kupili, koliko ste novca potrošili, kada ste obavili kupovinu… Iz toga se mogu izvući zaključci o vašim prehrambenim navikama, o tome koje kozmetičke proizvode vi i vaša porodica koristite, koja vam je veličina odeće, kakav donji veš nosite…

Ukratko: možete biti snimljeni bilo kad i bilo gde. O vama se može saznati, manje-više, praktično sve, računajući i vaše najintimnije tajne. Takva je bar situacija u SAD; kod nas još uvek nije tako, ali kojim tempom tehnologija stiže i kod nas, nije isključeno da je samo pitanje vremena. Šta još da vam kažemo, osim: nasmešite se – snima vas skrivena kamera!

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.