U trendu

Oprezno s plastičnim bocama

Plastične boce, uglavnom, smatramo jako zgodnim. Ne mogu da se razbiju, čak i ako nam iskliznu iz ruke. Zatvarač im je zgodan, lepo može da se zatvori flaša. Plus, često ih iskoristimo više puta – bocu u kojoj smo kupili sok ili vodu često ćemo koristiti i kad originalni sadržaj popijemo, kako bismo u njoj čuvali i transportovali vodu, sokove iz kesice, ohlađen čaj… Ma, bilo koji napitak. Lepo operemo bocu i spremna je za novu upotrebu.

Ako ste se prepoznale u navedenom rezonu, oprez! Plastična boca jeste, iz mnogih razloga, zaista praktična za višekratnu upotrebu, ali… Bez obzira na to što deluje kao jako zgodna za višekratno korišćenje, ona to zapravo nije – tim postupkom možete ozbiljno ugroziti zdravlje, bilo svoje, bilo onih svojih ukućana koji koriste tu bocu. Kako?

Kao jedno, tu su bakterije. Plastične boce možete oprati vrućom vodom, ali ih ne možete sterilisati, a jednom kad ste ih otvorili, u njih mogu ući bakterije. Kako tu bocu stalno iznova upotrebljavamo, tako bakterije ulaze u kružni ciklus i ponovo dospevaju u organizam i množe se. Tako umnožene ponovo dospeju u bocu, gde se i dalje množe, pa iz boce ponovo u organizam… Pogađate mogući kraj – bakterijska infekcija.

Drugi razlog za izbegavanje prakse ponovnog korišćenja plastičnih boca je mnogo ozbiljniji od moguće bakterijske infekcije. Naime, polimer od koga se prave plastične flaše – polietilen terpalat, s vremenom oslobađa toksične materije, a jedna od njih je i dokazano kancerogena. Da li je to što je baš zgodno ponovo upotrebiti plastičnu bocu dovoljno dobar razlog da rizikujete da dobijete rak?

Zbog svega navedenog, plastične boce su dobre samo za jednokratnu upotrebu. Iskoristite njihov sadržaj, a potom, kako biste sačuvale i svoje zdravlje i zdravlje vama dragih osoba, plastične boce bacite. Za čuvanje nekih tečnosti moguće je upotrebiti i staklene flaše, a za transport stari, dobri termos.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.