U trendu

OĹžiljci u modi

TetovaĹža i pirsing viĹĄe nisu u modi, bar ne u Americi i zemljama zapadne Evrope. Mlade tih zemalja sve viĹĄe osvaja nov trend – pravljenje oĹžiljaka na koĹži. Stavljaju se i potkoĹžni implantati, a joĹĄ jedan popularan metod ukraĹĄavanja jeste proĹĄirivanje uĹĄnih resica. Na ĹĄta sve to zapravo liči?

Postoje različiti metodi za nanoĹĄenje oĹžiljaka, to su „scarification“ i „branding“. „Scarification“ se radi tako ĹĄto se skalpelom ostavljaju tragovi na koĹži, a zatim se koĹža tretira tako da se proces isceljivanja usporava, kako bi oĹžiljak koji ostane bio upadljiviji, to jest, reljefast. Usporavanje zarastanja postiĹže se dnevnom iritacijom rane – inače bi ostao sasvim blag, neznatan trag. Bolno? Naravno.

„Branding“ ostavlja manje uočljive tragove; to je postupak paljenja koĹže koji se moĹže obaviti na dva načina, tradicionalno i elektrokautom. Tradicionalan način jeste da se zagrejani komad metala oblikuje po Ĺželji, a zatim se pod pritiskom prislanja na koĹžu sve dok ne ostavi trajan trag. Postupak se ne razlikuje od scena Ĺžigosanja goveda kakve ste mogli da vidite po kaubojskim filmovima (uzgred budi rečeno, i mnogima omiljena reč „brend“ zapravo potiče od tog istog postupka – Ĺžigosanja goveda kojim vlasnik obeleĹžava svoju imovinu). Ĺ to se elektrokauta tiče, to je spravica u obliku olovke koja topi koĹžu prema zadanom crteĹžu, oĹžiljak se ĹĄiri i postaje ravan, a postupak zaceljenja traje dve godine.

Pored navedenih postupaka ukraĹĄavanja tela, popularno je i ugrađivanje implantata koji se operativnim putem umeću pod koĹžu. Implantati su različitih oblika – mogu biti sasvim jednostavni, kao ĹĄto su kockice, srca, kruĹžići, a neki su komplikovaniji, kao rogovi. Ovakav metod, za razliku od onih već spomenutih, ostavlja trodimenzionalne tragove; takođe je i teĹži za izvođenje i komplikovaniji od scarification-a i branding-a.

Za kraj, joĹĄ jedan popularan način ukraĹĄavanja, joĹĄ drastičniji od već navedenih. To je proĹĄirivanje uĹĄnih resica – deo resice odstrani se rezanjem i zameni se punim ili praznim krugovima, u zavisnosti od ĹĄirine „rupe“.

Glavna opasnost od ovakvih metoda jeste, kao i prilikom tetoviranja i pirsinga, mogućnost infekcije, ukoliko se neĹĄto obavlja nesterilisanom opremom (tako se mogu „pokupiti“ virus hepatitisa, neki drugi virus, kao i različite patogene bakterije). Ukoliko ste zainteresovani za ovakvo ukraĹĄavanje (ili ako se bojite da bi vaĹĄe dete moglo da poĹželi neĹĄto slično), joĹĄ uvek ga nije moguće obaviti kod nas – tetoviranje i pirsing zasad su najdrastičniji oblici ukraĹĄavanja dostupni u naĹĄoj zemlji. Međutim, s obzirom na popularnost scarification-a i branding-a, samo je pitanje trenutka kada će se i kod nas otvoriti studiji koji se time bave.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.