U trendu

Pokušava da vrati dug u kafi

Kada pozjamljujete prijateljima, svakakvih pokušaja izbegavanja vraćanja duga može da bude, kao i pokušaja da vam "vrate" dug na neki način koji vam uopšte ne odgovara. Nije uvek lako ispetljati se iz takve situacije a da uspete i da sačuvate prijateljstvo.
Recimo, jednoj dami se desilo da je svojoj prijateljici pozajmila novac. A onda ta prijateljica ne samo što nikako da vrati dug već je, kada su njih dve izašle na kafu, platila kafu za obe, i rekla da će cenu kafe oduzeti od sume koju joj duguje (ne, nije to rekla kao šalu). Dama koja je dala novac prijateljici, naravno, nije nimalo bila oduševljena idejom – želela je svoj novac nazad, a ne da joj prijateljica sledećih nekoliko godina plaća šolju kafe u kafiću. A opet, ma koliko želela da provrišti na prijateljicu da prestane da se izmotava, znala je da takva reakcija neće nimalo pomoći.
Ovo je bio samo jedan "blesav" primer; u životu, dužnici na svakakve načine pokušavaju da izvrdaju dug, neretko ne razmišljajući o tome da time izvrdavaju i poverenje osobe koja im je novac pozajmila. A izvrdavanje prijateljevog poverenja nije dobra ideja, ne ukoliko želite da se prijateljstvo održi.
Šta u pomenutoj i sličnim situacijama? Bez buke – tretirajte takvo izvrdavanje kao šalu. Nasmejte se, recite da je dobra fora, i da vam je novac potreban do tad i tad – novac, a ne kafa ili na koji već način pokušavaju da izvrdaju dug. Nekada ćete novac dobiti nazad, nekad ne; ukoliko ga ne dobijete nazad, nije obavezno prekidati prijateljstvo. Može se održati prijateljstvo s osobama koje izvrdavaju vraćanje dugova – nemojte im više pozajmljivati novac, uz odgovor da ga nemate, i pomažite im na neki drugi način. Ukoliko prestanu da vam budu prijatelji jer odbijate da im dajete novac, onda to nije ni bilo prijateljstvo, već su samo tražili nekog ko će ih finansirati – najčešće ne dođe do toga, već novac traže od nekog drugog.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.