U trendu

Protiv recidiva raka

Rak je jedna od bolesti koje se plaši jako mnogo ljudi. Ne znate kad će da vas „strefi“, nije zarazna, pa da makar znate od koga da se sklanjate… Postoje faktori rizika, tako da znate, u izvesnoj meri, šta bi trebalo da izbegavate – ali nije uvek izvodljivo izbeći sve faktore rizika, plus se nekada desi da, ma koliko čovek bio pažljiv i vodio računa o čemu god može, ipak dobije neki od oblika raka.

Ipak, nije sve ni tako crno – i kada neko dobije rak, u velikom broju slučajeva bolest bude izlečena. Naravno, tada nastaje novi strah: samo da ne dođe do recidiva – samo da se bolest ne vrati. Za neke oblike raka otkrivene su male promene u životnim navikama koje možete izvesti da ne bi došlo do recidiva.

Rak dojke, zastrašujući za sve žene, jedan je od tih oblika raka. U jednoj studiji kojom je obuhvaćeno preko 2.000 žena starosti između 48 i 79 godina, a koje su bile operisane od kancera dojke i zračene, otkrivene su nove činjenice. Neke od tih žena podvrgle su se dijeti s niskim unosom masnoća (umesto uobičajenih 51,3 grama masti dnevno – što je prosek, naravno – unosile su 33,3 grama). Te žene su smanjile rizik od ponovnog obolevanja od raka za 24 odsto u odnosu na žene iz iste grupe koje su zadržale stare navike u ishrani, to jest, konsumirale uobičajene količine masnoća.

Ono što se pokazalo kao veliko iznenađenje u ovoj studiji jeste to što je dijeta, izgleda, najviše pomogla ženama čiji rak nije zavisio od estrogena – kod njih je rizik od recidiva bio manji za celih 42 odsto. Niko još ne zna zašto je dijeta s niskim unosom masnoća imala toliko povoljan uticaj baš na te žene, kad se zna da količina masnoća direktno utiče na lučenje estrogena.

Drugi oblik raka čiji je recidiv moguće izbeći jeste rak debelog creva. Studija koja je obuhvatila preko 800 ljudi koji su operisani od raka debelog creva u poodmaklom stadijumu i nakon toga išli na hemoterapiju pokazala je da tim ljudima može da pomogne – aspirin. Naime, izvestan broj pacijenata je po sopstvenom priznanju svakog dana uzimao aspirin – u količini od 81 do 325 miligrama. Nakon što su od hemoterapije prošle dve i po godine, za te pacijente rizik od recidiva raka bio je za 55 odsto manji nego kod pacijenata koji nisu uzimali aspirin.

Da li to znači da smesta treba da smanjite unos masnoće i da počnete da tamanite aspirin? Ne, naravno – ovo je priča o onima koji su već bili oboleli od nekog oblika raka. Smanjenje unosa masnoća u ishrani, ukoliko ne preterate, svakako bi moglo da vam koristi, a aspirin, kao i bilo koji lek, ipak ne bi trebalo koristiti bez potrebe.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.