U trendu

Ako na poslu koristite ove izraze, Å¡aljete potpuno NEGATIVNU poruku

Komunikacija je od presudne vaÅŸnosti za uspeh na poslu, a tu često pravimo manje ili veće greÅ¡ke. Poslovna komunikacija ima svoja pravila, po prirodi je konzervativna, ali smisao naÅ¡ih poruka uvek mora da bude jasan.

Zato briÅŸljivo morate da koristite fraze koje ćete koristiti. A psiholozi smatraju da ako koristite frazu: “Ŝao mi je Å¡to se tako osećate”, Å¡aljete sasvim pogreÅ¡nu poruku.

Prvo, ovo uopÅ¡te ne predstavlja izvinjenje. Vi ne moÅŸete da se izvinjavate zbog toga kako se neko drugi oseća. MoÅŸe da vam bude ÅŸao samo zbog vaÅ¡eg ponaÅ¡anje i stvari koje vi kontroliÅ¡ete. Ne moÅŸete da kontroliÅ¡ete kako će se druga osoba osećati, pa zato i nemojte zbog toga da se izvinjavate.

Drugo, mnogo vaÅŸniji je skriveni smisao vaÅ¡e poruke, koji bi mogao da glasi i ovako: “Gledajte, ne znam zbog čega ste toliko iracionalni zbog ovoga. To nije moja krivica i besmisleno je da se ljutite na mene”. Čak i ako to zaiste ne mislite, u većini slučajeva će vaÅ¡a rečenica zvučati baÅ¡ tako.

Treće, rečima da vam je “şao Å¡to se tako osećaju”, vi u stvari, izbegavate bilo kakvu odgovornost za novonastalu situaciju. Umesto toga, ako smatrate da ste negde pogreÅ¡ili, recite to. Na primer: “Veoma mi je ÅŸao Å¡to nismo uspeli da isporučimo ono Å¡to smo obećali”


Četvrto, kada radite s ljudima, često će se dogoditi da vi niste odgovorni za bilo koji propust, ali da je reÅ¡avanje problema u vaÅ¡oj nadleÅŸnosti. Tada umesto izvinjenja ponudite reÅ¡enje: “Vidim da ste veoma frustirani. Pogledaću Å¡ta mogu da uradim da bismo to reÅ¡ili”.

Na kraju, poenta je u tome da drugoj osobi pokaÅŸete da ste ga shvatili i da ste na “njegovoj strani”. Iznenadićete se koliko ovakav stav moÅŸe da vam pomogne u poslovnoj komunikaciji.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.