Šta danas obući jedno je od najčešćih pitanja koje sebi svakodnevno postavljamo. Odluka treba da bude prilagođena našem stilu, vremenskim uslovima i udobnosti. Kada je u pitanju donji veš, to je jedna od prvih stvari koje naučimo da nosimo kao deca. Ali šta ako se ispostavi da smo sve vreme radili pogrešno?
Donji veš je prva stvar koju oblačimo ujutru – naša ‘ulaznica’ za novi dan. Bez obzira na to da li nosimo pamučne gaćice ili bokserice sa otisnutim danima u nedelji, postoji šansa da ih nosimo potpuno pogrešno, piše UNILAD.
Dr. Samuel Choudhuri, lekar opšte prakse i stručnjak za negu kože koji ima hiljade pratilaca na društvenim mrežama za savete i informacije koje deli, objasnio je na Instagramu i TikToku zašto. Razlog je zapravo prilično neprijatan. Naime, nošenje donjeg veša bosih nogu može da izazove gljivičnu infekciju poznatu kao ‘Jock Itch’, odnosno gljivicu prepona (tinea cruris), koja se često naziva i lišaj. Najmanje 70 posto ljudi barem jednom u životu doživi gljivičnu infekciju stopala.
Ako povremeno imate atletsko stopalo, ne bi trebalo da nosite donji veš dok ste bosi. Dr. Čoudhuri objašnjava da su spore gljivica izuzetno zarazne – ako tkanina donjeg veša dođe u kontakt sa infekcijom, ona može preneti gljivicu u područje prepona, što može izazvati gadnu infekciju poznatu kao „trulež prepona“. Iako ste možda odmah pomislili da šetate bez donjeg veša, to nije najbolje rešenje.
Rešenje je zapravo veoma jednostavno – stavljanje čarapa pre nošenja donjeg veša može biti veoma efikasno u sprečavanju širenja infekcije. Dr. Čoudhuri naglašava da nošenje čarapa stvara neku vrstu barijere koja sprečava da se infekcija proširi na ostatak tela. Na ovaj način infekcija ne stiže u predelu prepona, što olakšava lečenje jer je ograničeno na jedno mesto. Ako često imate problema sa gljivicom u preponama, dr Čoudhuri savetuje da se konsultujete sa profesionalcem i posvetite veću pažnju zdravlju svojih stopala. Nije dovoljno samo obući čarape pre donjeg veša – spore gljivica mogu preživeti na posteljini i peškirima više od godinu dana ako se ne peru redovno.
Ali nemojte paničiti – ove infekcije se obično mogu lečiti kod kuće redovnim pranjem zahvaćenog područja, sušenjem kože, izbegavanjem grebanja i pranjem odeće i posteljine. Ako kućni tretmani ne pomognu, stručnjaci preporučuju posetu lekaru, koji će najčešće prepisati antifungalnu kremu, a u težim slučajevima i oralne lekove.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com