U trendu

I službeni psi u jedinicama za obezbedjenje Lavrova (VIDEO)

Za bezbednost ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Lavrova, koji će u naredna dva dana boraviti u Beogradu, zajedno s drugim specijalnim i posebnim jedinicama policije biće zadužena i četa vodiča službenih pasa.

„Uloga službenih pasa neizostavna je u obezbedjivanju visokih zvaničnika medju kojima su samo tokom ove godine bili američki potpredsednik Džozef Bajden, šef britanske diplomatije Boris Džonson, premijeri Švedske, Albanije i Madjarske Stefan Leven, Edi Rama, Viktor Orban ali i princ Čarls i vojvotkinja Kamila“, naveo je za agenciju Beta starešina komande te policijske brigade Dragan Obrenović.

Sve što se dogadja u Beogradu, ali i u čitavoj Srbiji na nivou obezbedjenja skupova, utakmica i koncerata deo su naše nadležnosti, a jedna od važnijih je i svakodnevna uloga na Aerodromu Beograd, naveo je Obrenović i podsetio da službeni psi imaju nezamenjivu ulogu u brojnim akcijama.

Zastavnik Milan Pršić rekao je za agenciju Beta da su službeni psi obučeni za odbranu i napad, upade prilikom hapšenja, pretragu nepristupačnog terena, traganja za nestalim, odbeglim iz KP domova i zatvora, posle krivičnog dela, pronalaske droge i eksploziva, ali da u svetu postoji tendencija i da se oni uključuju u nalaženje citrusa, leševa, novca i oružja.

Prema njegovim rečima, važno je da pas prodje odredjene testove pre početka obuke kako bi se utvrdilo da li je podoban za trag ili napad i odbranu.

„Ne vezujemo se za rasu, iako moramo imati i medjunarodno priznate službene pse. Koristimo nemačke i belgijske ovčare, labradore, imamo madjarske vižle, epanjel bretone jer nam je bitno da to bude radni pas“, rekao je Pršić i dodao da je idealno vreme da pas počne obuku izmedju 12. i 15. meseca starosti.

Tendencija je da se psi koriste svakodnevno, jer su velika pomoć policajcu, dodao je Pršić i naveo primer kada je pas nanjušio da se u vozilu pevozio eksploziv, iako to policija redovnim aktivnostima nije mogla da utvrdi bez obzira što je pas na tome insistirao.

„Tokom intervencije postojala je sumnja da se u vozilu prevozio eksploziv, pas je zastao na odredjenom mestu… detaljnim pregledom ništa nije nadjeno, ali smo posle operativnim radom saznali da je baš na mestu na koje je pas ukazivao prevožen kilogram plastičnog eksploziva“, naveo je Pršić.

Prema rečima Pršića, iako obuka za vodiča traje nekoliko meseci, to je posao koji se ceo život uči, jer je svaki pas priča za sebe.

„Pravi policijski pas obučen je da uvek bude pod kontrolom vodiča, da bespogovorno posluša komandu i da mu ništa ne skreće pažnju. U 99 odsto slučajeva pas će poslušati komandu bez pogovora, neće ga omesti ni biber ni bilo što bi oni koji žele da zavaru trag mogli da koriste“, rekao je Pršić.

Tokom treninga moramo da razmšljamo i šta će kriminalci uraditi da bi pobegli od zakona i pse pripremimo za takve situacije, rekao je stariji vodnik policije Urošević Goran i dodao da psa u potrazi za narkoticima ne može ništa da omete jer on traži poznat miris.

Dešavalo se da pas prilikom kontrole voza nanjuši drogu sakrivenu u plafon kupea i da vodičima znak da provere to mesto, rekao je Urošević i dodao da pas može da sledi trag i kroz vodu, ali i po asfaltu što je za njega veoma teško.

„Ako je potok plići, a voda do jedan metar, pas po samoj površni može da isprati miris zbog mulja koji se podigao“, rekao je Urošević i dodao da se za psa može reći da je iskusan ako ima 365 dana rada na tragu, te da bi stekao kondiciju mora da vežba i po nekoliko sati dnenvo.

„Tragačka kondicija neophodna je jer pas tokom njušenja konstantno udiše zbog čega mu se telesna temperatura već posle 10 minuta podigne za dva stepena. Zato mora da uči da pre detaljnog pregleda radi sa 30 odsto kapaciteta“, naveo je on i precizirao da je najduži trag koji je jedan pas iz čete pratio bio dug sedam kilometara.

Prema rečima Uroševića, takodje je važno da pas nauči da kada nanjuši eksploziv bude pasivan kako ga ne bi aktivirao.
„Psi koji su otkrivali drogu i eksploziv u tolikoj meri nisu bili potrebni pre 20 godina, a danas je to najveća potreba, ne samo naša već i u celom svetu, a u skladu sa tim i 300 pasa nam ne bi bilo dovoljno“, dodao je Urošević.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.