U trendu

Ĺ eik Omrad: Nikab je izraz verskog fanatizma

Šeik Haled Omrad, glavni sekretar Saveta za fatvu Univerziteta Al-Azhar u Kairu, čija uputstva se smatraju opštevažećim za sve sunitske muslimane, kaže da muslimanke, po šerijatu, ne moraju pokrivati lice i da nošenje nikaba predstavlja izraz verskog fanatizma.

On je, u izjavi za DojÄŤe vele, rekao da šerijatski zakon, kada je reÄŤ o odevanju Ĺľena, propisuje samo tri stvari – odevni predmet ne sme isticati liniju tela, ne sme otkrivati telo i na sme biti usko pripijen uz telo.

Po njegovim rečima, odeća ne bi trebalo da pokriva ruke, niti lice.

„Ĺ to se tiÄŤe vela koji potpuno pokriva lice, takozvanog nikaba, ni Kuran ni suna ne obavezuju Ĺľenu da ga nosi. Zato kaĹľemo da je nikab tradicija, obiÄŤaj koji potiÄŤe iz nekih zemalja i koji se u njima uvreĹľio, ali to ne stoji u naÄŤelima šerijatskog prava“, kaĹľe šeik Omrad.

On istiÄŤe da su samo Ĺľene proroka Muhameda morale pokrivati lice.

„To je bio izuzetak koji je vaĹľio pre 1400 godina“, kaĹľe šeik Omrad i istiÄŤe da to nije nikakvo opravdanje za kopiranje.

„Izuzetak vaĹľi samo za prorokove Ĺľene. Ako šerijatsko pravo kaĹľe da ovo posebno pravilo, da se pokriva lice, vaĹľi samo za proroka i njegove Ĺľene, onda druge muslimanske Ĺľene to ne smeju koristiti za opravdanje da to oponašaju. Radi se samo o proroku“, kaĹľe šeik.

On napominje da žena koja je odrasla u društvu u kome je uobičajeno nošenje nikaba, ima pravo s verskog stanovišta sama da odluči hoće li ga nositi ili ne.

„Ali na to ne sme gledati kao na verski ÄŤin, jer bi to onda bio problem. UÄŤenjaci su razlicitog mišljenja o nikabu kada su u pitanju sigurnost i zaštita Ĺľena. Jedni kaĹľu da ih on štiti. Drugi kaĹľu: ne, to je verski fanatizam! Neki od njih kaĹľu da je nikab, štaviše, izmišljotina koje u našoj veri uopšte nema. I da on nije dozvoljen ni Ĺľenama niti muškarcima“, rekao je Omrad.

On ukazuje da postoje delovi sveta, na primer pustinje, gde je to u određenim okolnostima dozvoljeno i to zato što ih to štiti, recimo u peščanoj oluji.

„U ostalim sluÄŤajevima je nikab izraz vjerskog fanatizma koji se ne moĹľe prihvatiti“, zakljuÄŤuje Omrad za DojÄŤe vele.

On ističe i da, kada nikab nanosi štetu nekom društvu i služi kao maska za izvodenje terorističkih napada, onda ga treba zabraniti.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.