U trendu

Sportovi koji poboljšavaju mentalno zdravlje (1)

Odavno je rečeno da je u zdravom telu zdrav duh i odavno je poznato da redovno fizičko vežbanje, pored tela, jača i duh, da se zajedno s telesnim razvijaju i mentalne sposobnosti. Ipak, da li je, kad je o tome reč, svejedno kojim se sportom bavite? Da li će svaki sport podjednako dobro uticati na vaše mentalne sposobnosti – ili će, možda, neki uticati bolje, neki slabije, a neki neće imati nikakvog dejstva?

Mada će vam bavljenje bilo kojom fizičkom aktivnošću povećati samopouzdanje i, ako je obavljate s uživanjem, bićete odlično raspoložene, neće svaki sport uticati na vaše mentalne sposobnosti. Evo koji sportovi podsticajno deluju na vaš mozak.

Trčanje, pored toga što je dobro za kondiciju, poboljšava i koordinaciju pokreta. Plus, ako trčite na otvorenom, možete da birate i terene i staze, a savladavanje prepreka na različitim vrstama terena delovaće stimulativno na vaš mozak. Podrazumeva se da će ovaj efekat biti veći ako menjate staze nego ako uvek trčite istom putanjom.

Plivanje je odličan izbor. U potpunosti vas opušta, uživate u svakom pokretu, cela koža vam je konstantno stimulisana, svaki pokret aktivira neku grupu mišića. Naravno da ipak neće stimulisati mozak koliko i rešavanje integralnih jednačina, ali je među sportovima jedna od najefikasnijih moždanih stimulacija.

Vožnja rolera zahteva vašu konstantnu pažnju. Ravnoteža i osećaj za ritam su neophodni, postoje i drugi učesnici u saobraćaju pa su neophodni dobra koncentracija i odlični refleksi. Još nešto – vožnja rolera poboljšava primećivanje sitnih detalja.

Šetnja ili brzo hodanje poboljšavaju koordinaciju pokreta, a pošto se obično upražnjavaju napolju, sva čula su aktivna. Ipak, pošto je ovakva vrsta pokreta genetski utvrđen sistem, mozak nije nešto opterećen – zato je dobra ideja da stalno pronalazite nove puteve.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.